"ЧИТАВА ЗЕМЉА ЈЕ У ЦРВЕНОЈ ЗОНИ" Док се ЕВРОПА бори са другим таласом короне, у овој земљи почиње трећи (ФОТО)
Школе и универзитети у земљи су поновно отворени, али је родитељима препуштено да одлуче да ли ће своју децу послати у клупе
Након успешног заустављања корона вируса раније ове године, земље широм Европе су у августу почеле да региструју велики пораст броја оболелих. Албанија, Бугарска, Црна Гора, Северна Македонија и Румунија, све су тог месеца имале веће бројке него у марту и априлу. У групи су и Хрватска, Грчка, Малта, Чешка, Белгија, Италија и Велика Британија, те Француска, Белгија, Пољска и Шпанија које су већ предузеле мере у страху од "другог таласа" епидемије.
ВРАЋА СЕ СЕРИЈА А: Време је за детронизацију Јувентуса
ТРИ ПУТА МАЊЕ СТАНОВНИКА ОД СРБИЈЕ, А ДУПЛО ВИШЕ ОБОЛЕЛИХ! Албанија у раљама короне, петоро преминулих
ШОК ЗА ЦЕЛУ АМЕРИКУ! Бивша жена председника, Ивана Трамп, проговорила о Меланији!
Британски премијер Борис Џонсон упозорио је данас да је други талас корона вируса "неизбежан" и да ће Британија уводити рестрикције с времена на време све до пролећа 2021. У последња 24 сата широм Британије потврђено је 4.322 случајева, што је први пут од 8. маја да је број новозаражених премашио 4.000.
И аустријски канцелар Себастијан Курц је прошле недеље рекао да је његова земља на почетку другог таласа епидемије због чега је влада донела одлуку о увођењу додатних мера.
Док се Европа бори са новим, наглим порастом оболелих од корона вируса, а "други талас" је ушао у свакодневни речник, једна земља се нашла у "трећем таласу" епидемије. Дневно има заражених преко 3.000, а бројке су високе откако се вирус раширио земљом у фебруару.
Земља о којој је реч је Иран, једна од првих погођених земаља ван Кине кад је пандемија почела да се шири. Званичници су ставили вирус под контролу почетком маја, али је почетком јуна дошло до новог пораста оболелих, да би крајем августа имали мање од 1.600 новозаражених дневно.
Према последњим подацима које је иранско Министарство здравља објавило у петак, у земљи је за 24 сата заражено 3.049, а умрло 144 људи. Укупан број умрлих у Ирану је скоро 24.000, а 28 провинција (укључујући и престоницу Техеран) је у "црвеној" или "жутој" зони која означава тежину епидемије.
Како је рекао владин стручњак, око половина свих корона пацијената на интензивној нези у Ирану умре. Стопа смртности међу онима који су на респиратору је 90 одсто.
- Укупно умре око 10-12 одсто болничких пацијената - рекао је инфектолог Масуд Мардани, члан владиног тела за борбу против вируса.
Пајам Табарси, шеф инфективног одељења болнице Масих Данешвари у Техерану, рекао је да се број пацијената у служби хитне помоћи повећао током прошле недеље са 68 на 200 дневних случајева.
- Људи стоје у реду да би их примили - рекао је он, додајући да би број смрти од корона вируса за неколико недеља могао бити 600 случајева дневно.
Алиреза Зали, координатор иранске борбе против короне за Техеран, рекао је да су прогнозе показале да се земља "креће ка трећем таласу корона вируса".
- Изгледа да ће се тај талас појавити у Техерану раније него у другим провинцијама - додао је Зали.
Ираџ Харирчи, директор Националног центра за контролу корона вируса, оценио је да је њихов систем категорије и боја изгубио сваки смисао.
- Више немамо наранџасту и жуту, читава земља је црвена - рекао је Харирчи и упозорио да би број смртних случајева могао стићи до 45.000, а да ускоро стиже и компликација у виду грипа.
Абас Али Дорсти, вице канцелар за здравље Универзитета медицине Табриз, рекао је да упркос томе што 70 одсто Иранаца поштује здравствене протоколе број инфекција у земљи, расте након што је последњих недеља повећан број путовања, а има и оних који не поштују норме.
Школе и универзитети у земљи су поновно отворени, али је родитељима препуштено да одлуче да ли ће своју децу послати у клупе. У многим случајевима, она остају код куће.
Др Табарси је позвао власти да наставу пребаце на онлајн часове, указујући да се последњих дана заразило неколико ученика и професора. Школе су се поново отвориле 5. септембра за 15 милиона ученика, након седам месеци карантина и упркос забринутости због повећаног ширења вируса у земљи, указује Ројтерс.
Док неки упозоравају на здравствену катастрофу која прети ове зиме, ирански председник Хасан Рохани каже да здравствене власти покушавају да сакупе додатних 10.000 болничких кревета.
Рохани, који је крајем августа умањивао штету коју би епидемија могла нанети иранској економији, изазио је данас забринутост поводом пораста броја инфицираних у земљи.
- Данас је Министарство здравља изнело забрињавајући извештај. Поштовање правила у јавности, којих се последњих недеља држало 82 одсто људи, пало је на 62 одсто - рекао је Рохани, додајући да извештај говори и о поновној појави инфекције код бивших пацијената.
Званично има више од 400.000 заражених Иранаца, иако се нашироко сматра да је стварна бројка већа.
Ова криза се појавила у тренутку кад су обични грађани Ирана под великих притиском услед високих животних трошкова, санкција, пада валуте. Политичке тензије између Сједињених Држава и Ирана такође су све јаче, уочи америчких председничких избора.
Према данашњим подацима портала Worldofmeters.info, у Ирану има укупно 416.198 заражених, 23.952 умрлих, док се 355.505 људи опоравило од инфекције. Међутим, број заражених порастао је за 24 сата за 2.845 нових случајева, те се свео на 419.043, како је рекла портпаролка Министарства здравља Ирана Сима Садат Лари.