ИЛИ ЈЕ ТУРЧИН ИЛИ СРБИН: Сваки трећи Бечлија НИЈЕ Аустријанац!
Више од 40 одсто становиштва Беча има страно порекло
Миграција младих жена и мушкараца је у последњих 30 година значајно изменила демографску слику Беча. У току 2020. године 30,8 посто становништва у аустријској престоници чине страни држављани.
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
СРПСКА УВОДИ ДОЖИВОТНУ РОБИЈУ! Пооштравају се казне за тероризам, трговину децом...
ТЕШКИ ДАНИ У ХРВАТСКОЈ: Преминуло више од 80 људи у протекла 24 сата - од уторка нове мере
То је показао извештај о интеграцији који је провела бечка градска управа.
Извештај објављен на основу података доступних с почетка 2020. године показује да 30,8 посто становника Беча чине страни држављани, њих 36,7 посто их је рођено у иностранству, а 41,3 посто укупног становништва је навело страно порекло односно да су им родитељи рођени ван аустријских граница.
Постотак особа с иностраним пасошем је у поређењу с последњим извештајем из 2017. године порастао са 27 на скоро 31 посто. Међутим, општи постотак становника који добијају држављанство чини само 0,8 посто. Дакле, од 1.000 људи који са страним држављанством живе у Бечу, само осмеро добије аустријско држављанство, што представља једну од најнижих стопа у Европи.
Извештај је приказао и развој у образовању. Међу досељеницима који су пристигли након 2011. године у Аустрију и своју највишу образовну квалификацију стекли у иностранству, удео особа с вишим односно стручним образовањем износи 56 посто, дакле само четири посто мање од становника без миграцијског порекла.
Када су у питању запослени у јавним институцијама сваки четврти запослени је имигрант, док у области здравства особе с миграцијским пореклом чине 34,7 посто. Најчешћи страни језици који се говоре у институцијама су турски и Б/Х/С. 25 посто запослених градске управе Беча рођено је у 116 различитих земаља, осталих 75 посто чине Аустријанци, саопштено је из Eurocomm-PR Сарајево.