ТРИ РАЗЛОГА зашто Трампова одлука о Ирану одговара Путину
Све се одвија у корист Русије
Русија истиче да је дубоко разочарана због одлуке америчког председника Доналда Трампа да се повуче из нуклеарног споразума са Ираном. Ипак, Москва је међу најтишима на страни незадовољних, јер ни један виталан интерес Русије није угрожен, пише амерички портал "Нешанл интерест". Напротив.
Прочитајте и:
Руско министарство спољних послова издало је саопштење оптужујући САД због непоузданих акција. Кремљ је изразио дубоку забринутост и нагласио да је неопходно да се споразум очува, пише "Нешнал интерест".
1. Нафта је поскупела
Али, након изненадног изласка Америке из споразума, цене нафте су скочиле због неизвесности од избијања евентуалног сукоба. Европа је све више неповерљива према Вашингтону, а потреси међу НАТО савезницима су неизбежни. Европа сада може да игнорише претње САД и да настави да послује са Техераном.
2. Русија ће попунити "рупе" које за собом оставе европске компаније
Ефекти санкција које је администрација Беле куће увела Ирану могле би да проузрокују неприлике за европске компаније, али би то отворило пут Русији да попуни рупе у тржишту, пише "Алараби".
- Споразум и укидање санкција 2015. године означиле су повратак европских послова у Иран. Али данас је мало вероватно да ће моћи да наставе са пословањем, што отвара простор за Русију - рекао је независни политиколог Владимир Сотников за АФП.
3. Иран ће бити још ближи руског сфери утицаја
Русија и Иран су некада имали тешке односе, али су их поправили након краја хладног рата. Док је Техеран био изолован од међународне заједнице током деведесетих година, Москва се сложила да настави са изградњом иранске нуклеарне електране Бушехр коју је Немачка напустила.
Русија и Иран су покушавали да ојачају своје пословне везе много пре споразума из 2015. године упркос међународним санкцијама.
- Европске компаније су много више изложене америчком тржишту. Руске су много мање, па имају и мање да изгубе - рекао је Игор Делано, аналитичар француско-руске обзерваторијске групе.
Како је додао, руске компаније су наставиле са радом у Ирану чак и када су санкције биле на снази, док су америчке санкције гурнуле Иран ближе Русији и Кини.
Новонастала ситуација могла би да ревитализује руско-иранске економске везе које су почеле да слабе последњих година упркос присуству руских нуклеарних и нафтних гиганата на Блиском истоку. Билатерална трговина износила је 2017. године 1,7 милијарди долара, што је 20 одсто мање него претходне године, и знатно мање него крајем 2000-их, када је била преко три милијарде долара.