ТРКА ВАКЦИНА СА МУТАЦИЈАМА КОРОНЕ КАО ТРКА У НАОРУЖАЊУ: Да ли свет може да изађе као победник?
- Ово је као трка у наоружању. Направићемо нове лекове, нова антитела, нове варијанте вакцине ако вирус настави да мутира - рекао је професор Џефри Шаман са Универзитета Колумбија
У току је трка између вакцина и мутација корона вируса, која све више личи на трку у наоружању. Вакцине су мање ефикасне против неких варијанти, а што се вирус више буде ширио, то ће и мутације бити чешће, односно вакцине мање ефикасне, пише Глас Америке.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398697/profimedia-0515960657.jpg?itok=qW58xpyJ)
КОРОНА "ИЗБРИСАЛА" ЦЕЛУ ЈЕДНУ ГЕНЕРАЦИЈУ ЕВРОПЉАНА: У читавој Унији скраћен животни век, статистика поражавајућа
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/07/shutterstock_653774662.jpg?itok=mn2ZnImK)
ДА ЛИ ЋЕМО ОСТАТИ БЕЗ КЕЧАПА ЗБОГ КОРОНЕ: Откривамо који су ресторани пријавили несташицу и шта је с доставом
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/07/profimedia-0570762332.jpg?itok=zg9smxTe)
РУСИ ОТКРИЛИ ДА ЛИ ВАКЦИНА ЕПИВАК ДЕЛУЈЕ ПРОТИВ НОВИХ СОЈЕВА: Стручњаци не могу да сакрију изненађење
Вакцине Фајзер/Бајонтек и Модерна су више од 90 одсто ефикасне у превенцији било каквог заражавања, са или без симптома, саопштили су Центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) који су радили студију на здравственим радницима. Утврђено је да су те вакцине ефикасне чак 80 одсто после једне дозе.
Друга студија ЦДЦ спроведена у старачким домовима показала је да вакцине спречавају озбиљну болест и смрт код најрањивије популације. Старији од 65 година су и најтеже погођени корона вирусом у САД, односно чине 80 одсто оболелих.
Више од половине старије популације је до сада примило барем једну дозу вакцине, а број умрлих и хоспитализованих се смањује.
- И то је добра вест у вези са ефикасношћу вакцине - рекла је директорка ЦДЦ Рошел Валенски, али је упозорила да истовремено расте број хоспитализованих млађих од 50 година.
Поједини стручњаци страхују да почиње четврти талас заражавања који доноси и нове, заразније сојеве вируса. Иако се не предвиђа тако масовно заражавање у САД какво је било до сада, "има назнака да се успорава пад броја заражених и да се достигао плато", каже Мајкл Ли са МИТ универзитета.
Мутација која се појавила у Јужноафричкој Републици (ЈАР) највише забрињава, јер омогућава вирусу да жешће нападне имуни систем него његова основна верзија.
Показало се да су вакцине Џонсон и Џонсон 57 одсто ефикасне у спречавању заражавања тим сојем у ЈАР, а 72 посто су ефикасне у САД, где тај сој није толико заступљен. Вакцина Астра Зенеке је ефикасна само 10 одсто у спречавању јужноафричке варијанте.
Нови сој регистрован у Бразилу такође се брже шири и показало се да њиме могу да се заразе и они који су већ прележали корона вирус. Сој из Танзаније у себи садржи готово све до сада познате мутације.
Две нове варијанте регистроване су у Калифорнији, а две у Њујорку, и у себи имају мутације регистроване у Јужноафричкој Републици и Бразилу.
- Ово је као трка у наоружању. Направићемо нове лекове, нова антитела, нове варијанте вакцине ако вирус настави да мутира - рекао је професор Џефри Шаман са Универзитета Колумбија.