ТРСКУ НИЗАЛИ НА ЉУДСКЕ ПРШЉЕНОВЕ! Откривен јединствен начин поступања са мртвима у Перуу
Због чега су то радили?
Археолози су у Перуу открили готово 200 примерака људских кричмених пршљенова нанизаних на стабљике трске, што упућује на јединствен начин поступања с мртвима, који никада раније није документован у тој регији, каже нова студија.
Држава напунила новчанике грађана: Пензионерима више од 50.000 динара и ТУ НИЈЕ КРАЈ!
СРБИЈА ЗАУЗЕЛА ЧВРСТ СТАВ: Русија и Украјина на ивици сукоба, Београд шаље врло јасну поруку
ТИНЕЈЏЕРСКУ ЖУРКУ РАСТЕРАЛА ПОЛИЦИЈА након ужаса који је пронађен у спаваћој соби: Средоњошколац (17) УХАПШЕН, пронађене ЈЕЗИВЕ ПОРУКЕ У ТЕЛЕФОНУ!
Међународни тим истраживача који ради у долини Чинча, на јужној обали Перуа, већину таквих нанизаних пршљенова пронашао је у великим домородачким гробовима познатим као "chullpas", који су стари неколико стотина година и потичу отприлике из времена када су у тој јужноамеричкој држави били присутни европски колонизатори.
Археолози су установили да је свака од гранчица трске са укупно 192 нанизана пршљена у готово свим случајевима направљена од посмртних остатака, показала је студија чији су резултати објављени у археолошком часопису Antiquity.
Настали између 1450. и 1650. године
Чини се да је аутохтоно становништво за овај јединствени поступак бирало и одрасле и децу, кажу истраживачи. Сматрају да су "пршљенови нанизани на стабљикама трске" настали између 1450. и 1650. године, на крају владавине Инка и на почетку европске колонизације. Вођа студије, Џејкоб Л. Бонгерс, каже да је овај период био прилично "турбулентан" у историји долине Чинча, с обзиром на то да су "епидемије и глад десетковали локално становништво." Пре доласка Европљана, долина Чинче је од 1000. до 1400. била дом Краљевства Чинча које је успело да успостави савез са моћним Царством Инка.
Али са доласком европских колонизатора, становништво је десетковано. Записи кажу да је 1533. године било више од 30.000 чланова групе, а до 1583. било је њих 979. Бонгерс, виши научни сарадник за археологију на Универзитету Ист Англија у Уједињеном Краљевству, документовао је и пљачку стотина гробова у региону у својим претходним истраживањима.
- Пљачка домородачких гробова у колонијалном је раздобљу била раширена широм долине Чинча. Сврха пљачки првенствено је била уклонити предмете од злата и сребра пронађене у гробницама и поклапа се с настојањима Европљана да искорене аутохтоне верске праксе и погребне обичаје - рекао је Бонгерс.
Пршељенови нанизани на гранчице трске накнадно, након првобитног покопа тела
Анализа "нанизаних пршљенова" упућује на то да су могли да настану у жељи домородачког становништва да поправи штету која је нанесена мртвима након пљачки, сматрају аутори студије. Радиокарбонско датирање које је спровео истраживачки тим указује на то да су пршљенови нанизани на гранчице трске накнадно, након првобитног покопа тела.
- Ти нанизани пршљенови су вероватно направљени да би, на неки начин "реконструирали" мртве након пљачке гробова - претпоставља Бонгерс.
- Наши налази упућују на то да тако нанизани пршљенови представљају одговор аутохтоног становништва на европски колонијализам.
За многе староседилачке групе у долини Чинче, телесни интегритет након смрти био је од велике важности. Према студији, аутохтони народи регије практиковали су јединствене технике покопа мртвих. На пример, суседни народ Чинчоро развио је прве познате технике мумификације вековима пре него што су стари Египћани практиковали такав погребни обред.
Када су европски колонизатори уништили мумије у планинском подручју Анда, аутохтоне групе спасиле су шта су успеле и од уништених посмртних остатака створили нове ритуалне предмете. Нанизани пршљенови пронађени у долини Чинче могли би да представљају сличан покушај реконструкције оштећених костура након пљачке.
- Ритуали имају важну улогу у друштвеном и верском животу аутохтоних народа. Но на њих могу негативно да утичу освајања у којима се успостављају нови односи моћи. Ова открића су потврда да гробнице представљају део подручја у којима се одвијао управо овакав сукоб - закључује Бонгерс.