ВЕЛИКА НЕСРЕЋА ПРЕТИ ТУРСКОЈ: Чују се молитве са џамија, Истанбул и Анкара су у опасности
Ситуација је толико драматична да је џамијама у децембру речено да се моле
Ситуација је тако драматична да је џамијама у децембру речено да се моле за кишу. Истанбул би могао да остане без воде у року од 45 дана док Турска наставља да се бори са најгором сушом у деценији.
НОВО САВЕЗНИШТВО: Русија и Саудијска Арабија постигле договор, у једној ствари се апсолутно слажу
"ОВО ЈЕ НУКЛЕАРНА ЕКСПЛОЗИЈА" Захарова: Демократске вредности које промовише Запад претрпеле су ударац
Широки урбани развој наводи се као кривац за исушивање брана у граду од 17 милиона људи, заједно са многим другим метрополама у земљи. Ниво воде у брани Омерли, главном извору воде у граду, најнижи је у последњих 15 година, са само 20 процената капацитета због недостатка кише.
У међувремену у престоници Анкари, градоначелник Мансур Јавас каже да је воде у бранама и резервоарима остало за само 110 дана. Он је у понедељак предложио увођење тарифа на воду, како би се ограничила употреба, преноси Daily mail.
– Да би се спречила велика потрошња, поступно ће се повећавати фактуре за употребу преко 10 метара кубних – рекао је он.
Следећа два највећа турска града Измир и Бурса остала су само са 36, односно 24 процента капацитета воде. Ситуација је тако драматична да је џамијама у децембру речено да се моле за кишу према директиви Председништва за верска питања.
Али залихе воде у земљи и даље падају, падавине су у новембру пале за 49 процената, а од тада су испод просека. Турска годишње произведе само 1.346 кубних метара воде по становнику, што је чини државом "под стресом" због воде.
Земља се суочила са низом суша од 1980-их због ширења урбаних насеља, индустријализације, раста становништва и климатских промена.
Академик Техничког универзитета у Истанбулу Севинч Асилхан рекла је да Турска има полусушну климу због свог географског положаја и да је смањење броја шума и зелених површина у земљи погоршало сушу.