ТУРСКА ЗАХТЕВА ДА ЈЕРМЕНИЈА НАПУСТИ НАГОРНО-КАРАБАХ: Војна дејства неће заменити преговарачки процес
Анкара је више пута изјавила да подржава дејства Бакуа
Министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу назвао је разумним позиве да се прекине војни сукоб у Нагорно-Карабаху, али да при томе Оружане снаге Јерменије треба да напусте овај регион.
АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ! У Бугарској преминуле 23 особе, корона потврђена код 587 лица!
КОБНО ПОСКУПЉЕЊЕ ПИЋА: 44 особе умрле после конзумације лажног алкохола
МОСКВА ЗАБРИНУТА: Међународни тероризам се шири и угрожава Северни Кавказ
- Апеле светске заједнице сматрамо разумним, нико не жели рат. Али се позиви за решавање проблема Карабаха у оквиру резолуција Генералне скупштине УН из неког разлога не упућују... Када је реч о Карабаху, нико не позива Јерменију да оде одатле. Светска заједница то мора да учини - изјавио је Чавушоглу на заједничкој конференцији за штампу након разговора са шведском колегицом Ан Линде, која је у посети Турској и додао:
- Заједно са позивима на прекид ватре, потребно је захтевати од Јерменије да повуче своје трупе из окупираних земаља Азербејџана. Само у том случају биће могуће да се говори о стварној тежњи светске заједнице за решавањем јерменско-азербејџанског сукоба у Нагорно-Карабаху - истакао је турски министар.
Линде је, са своје стране, гранатирање цивилних објеката назвала неприхватљивим, позивајући на окончање сукоба и преговоре о његовом решавању у оквиру Минске групе ОЕБС-а.
- Нема алтернативе преговорима, војна дејства неће заменити преговарачки процес - додала је она.
Анкара је више пута изјавила да подржава дејства Бакуа и изразила спремност да пружи помоћ како за преговарачким столом, тако и на бојном пољу.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра, на позив председника Русије Владимира Путина, одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана, који су трајали више од десет сати. Током преговора Јереван и Баку су договорили да се уведе прекид ватре од поднева 10. октобра, изврши размена ратних заробљеника, размена тела погинулих и додатно договоре конкретне мере примирја. Међутим, већ у суботу стране су почеле да се међусобно оптужују за нарушавање примирја.