У Бугарској пронађен КЉУЧАН део историје: У питању су НАЈСТАРИЈИ ОСТАЦИ хомосапијенса у Европи (ФОТО)
Већина плеистоценских костију је толико фрагментисана да је голим оком немогуће утврдити којој врсти је припадала.
У бугарској пећини Бачо Киро, археолози су открили најстарије остатке модерног човека на европском континенту, објављено је у часописима "Нејчер" и "Нејчер Еколоџи и Еволушн".
Према научном раду објављеном у часописима "Нејчер" и "Нејчер Еколоџи и Еволушн", представници хомосапијенса дошли су у Европу, где су до тог времена живели ненадерталци, пре 45 хиљада година. На граници средњег и горњег палеолита, они су, током неколико хиљада година, у потпуности заменили неандерталце.
Међутим, тачно време тог догађаја остало је непознато, а остаци који се односе на такозвани рани горњи палеолит, практично нису постојали.
ОВАКАВ РЕСТОРАН ЈОШ НИСТЕ ВИДЕЛИ: Сто и столица насред ливаде, нигде конобара а храна стиже чекрком! (ВИДЕО)
ЈЕЗИВА ТРАГЕДИЈА У ХОЛАНДИЈИ! Необичан временски феномен ОДНЕО ЖИВОТ петорици искусних спортиста (ВИДЕО)
КИМОВ ЧОВЕК ОД ПОВЕРЕЊА ИЗ ШПАНИЈЕ: Као де Бенос је "сиромашни аристократа", а без њега НЕМА ПОСЛАВАЊА са Северном Корејом
Остаци стари преко 45 хиљада година
У пећини Бачо Киро у Бугарској, 70-их година прошлог века, пронађени су палеолитски фосили из најранијег горњег палеолита, да би потом ти остаци били изгубљени. Током 2015. године поново су почела ископавања, која су и довела до откривања најстаријих остатака модерних људи на европском континенту.
Научници су, фактички, пронашли много фрагмената костију, на основу којих није било могуће утврдити којој врсти припадају и један кутњак, који је, по мишљењу научника, припадао хомосапијенсу. А, онда су у помоћ научницима прискочиле модерне методе.
Помоћу методе масене спектрометрије, истраживачи су анализирали протеинске секвенце коштаних фрагмената и утврдили да припадају хомосапијенсу.
- Већина плеистоценских костију је толико фрагментисана да је голим оком немогуће утврдити којој врсти је припадала. Али, захваљујући масеној спектрометрији протеина, могуће је брзо идентификовање тих коштаних фрагмената - објашњава Фридо Велкер, један од учесника истраживања и стручњак за људску еволуцију са Института "Макс Планк".
Помоћу комбинације метода који укључују радио-угљенично датирање и секвенцирање митохондријског ДНК материјала, истраживачи су утврдили да су остаци хомосапијенса, који су насељавали пећину, стари између 45.820 и 43.650 година.
Неандерталци од хомосапијенса усвојили вештине и технологије
Поред људских остатака, археолози су пронашли и велику количину каменог оруђа, као и артефаката од костију 23 различите врсте животиња, укључујући фигурице, попут привеска од зуба пећинских медведа, који обликом подсећају на украсе, откривене у много каснијим неандерталским стаништима на југу данашње Француске.
На основу тога, научници закључују да су неандерталци од придошлих припадника хомосапијенса усвојили вештине и технологије.
Према мишљењу још једног учесника у истраживању, Ценке Цанове, хомосапијенс, који највероватније, потиче из југозападне Азије, у горњем палеолиту брзо се населио од Бугарске до Монголије и утицао на архаичне популације неандерталаца и денисоваца, да би их на крају потпуно заменио.
КИНЕЗИ У ОРБИТУ ПОСЛАЛИ ДВА САТЕЛИТА: Намењени за "Интернет ствари" - ево о чему се ради
Из зезања сам са девојком урадио ДНК тест, а онда открио МОНСТРУОЗНУ ПОРОДИЧНУ ТАЈНУ: Због ње ме је девојка ОДМАХ ОСТАВИЛА
Истрага о инвазији на Венецуелу и убиство Мадура: Руси ће се умешати ако затреба!
НОВА ПОШАСТ ПРЕТИ ШПАНИЈИ: Након короне, стигао и СТРШЉЕН УБИЦА - убо мушкарца, лекари само КОНСТАТОВАЛИ СМРТ
ОДРАСТАЊЕ У КУЋИ УЖАСА! Троје деце живело је у таквој прљавштини да чак и социјални радници тврде да НИСУ ВИДЕЛИ НИШТА ГОРЕ, а то је само делић хорора који су преживели