У ИРАНУ ЈЕ СВЕ МОГУЋЕ: Следе неизвесни избори и борба између реформиста и конзервативаца
У Ирану је тренутно у току предизборна кампања, а разне гласине већ колају док јавност покушава да расплете закулисне политичке махинације које су изазвале велика изненађења у прошлости
Садашњи председник Ирана Хасан Рухани, модерни клерикалац са дугом историјом у безбедносним апаратима победио је 2013. након што је поред њега једини про-реформски кандидат одустао од трке што га је додатно уздигло. Након што је дошло до попуштања неких социјалних рестрикција и побољшања односа са Западом кроз нуклеарни договор 2015. године Рухани већ делује као победник изборне трке следећег месеца. Али да ли ће заиста и бити?!
СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОНОВО ПРЕТИ: Потопићемо амерички носач авиона!
ФРАНЦУЗИ БИРАЈУ ИЗМЕЂУ ЊИХ! Ово су сви кандидати који се такмиче у трци за председника
Рухани се сада суочава са јачом опозицијом него што је очекивао јер се конзервативна опозиција уједињује око два хардлајнера- клерикалца и судије Ебрахима Рисија и Мохамеда Багер Халибафа, градоначелника Техерана, што све наводи Иранце да се запитају да ли је можда ново изборно изненађење на помолу.
Сви претходни избори у Ирану могу се описати као све само не предвидиви. Естаблишмент је прво био уздрман победом реформисте Мухамеда Катамија, 1997. што је довело до процвата цивилног друштва, барем на неко време.
- Ирански политичари не приступају увек јавном мишљењу тако добро па често бивају ухваћени спуштеног гарда - рекао је британски историчар Мајк Аксворти аутор неколико књига о Ирану.
Већ 2005. дошло је време да се урбани средњи слојеви шокирају изборним резултатима. Само је неколицина предвидела победу популисте Ахмадинеџада који је нека врста иранске претече Доналда Трампа.
А шок је био још већи када је Ахмадинеџад поново изабран 2009. године иако су реформисит сматрани за доминантну снагу у друштву. Све то је довело до отпужби да је Ахмаднеџаб покрао изборе што је довело до вишемесечних протеста.
- Заправо о Ирану није много написано, ми пишемо о Републиканској гарди и односима са Амерком, али са друге стране знамо јако мало о томе шта се догађа у малим градовима. Не разумемо како обични људи поимају Ахмадинеџада- рекао је Џавад Салех Ишахани, професор на Вирџинија универзитету.
Садашњи председник Рухани је остварио тесну победу са 51 одсто, а без њега не би било нуклеарног договора.
- Остатак система функционише у предвидивом и контролисаном стању већи део времена, све док не дође период избора, онда се појављује вероватноћа да се колица са јабукама преврну - рекао је Аксворти.
Недостатак истраживања отежава праћење јавног мњења.
Истраживачи који дођу споља руководе се подацима које добију из северног Техерана и не могу на основу тога да закључе шта се догађа у остатку земље.
Да ли су могући нови потреси у политици Ирана, све је могуће има много спекулација.
Многи већ виде Раисија као следећег врховног вођу, тако да ће се све учинити да се он не осрамоти на изборима. Али могуће је да се догоди и његово одустајање како би ојачао позицију Халибафа.
Међутим постоји и теорија која каже да естаблишмент жели да задржи Руханија и да су конзервативци истакнути како би се реформисти хомогенизовали око Руханија. За сада је све на нивоу шпекулација, али свакако да је за сада једино сигурно клађење на Руханија узевши у обзир да су сви председници од 1980. добили други мандат.
Систем види изборе као одобрење и прихватање Исламске републике и њене стабилности, зато се мора осигурати прави кандидат јер према веровању он има божју руку на свом рамену.