У ИТАЛИЈИ УВЕДЕНЕ ЈОШ СТРОЖЕ МЕРЕ: Ко не поштује правила, следи му ЗАТВОР ИЛИ КАЗНА 3.000 евра
Високе новчане или затворске казне чекају оне који не поштују мере власти.
Више од 60 милиона грађана Италије суочило се са новим низом санкција и ограничења у јеку борбе с корона вирусом, као што су високе новчане и затворске казне и могуће увођење још оштријих регионалних мера.
МАЈКА ДЕЧАКА У ОЧАЈУ: Био је савршено здраво дете, али је ипак оболео од корона вируса, имао је ЈЕЗИВЕ СИМПТОМЕ (ФОТО)
Из болнице снимио опроштајни видео жени и деци: Плакаћете кад будете видели његову поруку
Сам себе лечио од корона вируса, па се отровао: Ово СРЕДСТВО ЗА ЧИШЋЕЊЕ му дошло главе
Новим декретом који броји 28 ограничења и казни, предвиђена је новчана казна од 400 до 3.000 евра за грађане Италије који не поштују мере које је влада увела у циљу спречавања ширења вируса Covid-19, саопштено је након састанка италијанског Савета министара.
За особе којима је наређен карантин због позитивног резултата на тест за вирус Covid-19, а напуштају кућу, предвиђена је затворска казна од једне до пет година јер се то сматра злочином против јавног здравља и узрокује ширење епидемије, јавља извештач Танјуга из Италије.
Месец дана по успостављању првих црвених зона у Италији, новим декретом је предвиђена и могућност регионима у Италији да уведу још оштрије регионалне мере у односу на мере уведене на територији целе државе, ако се повећа број случајевима у тим областима, али у координацији са италијанском владом.
- Што више поштујете правила, пре ћемо сви изаћи напоље (из својих домова), с бољим начином живота - поручио је премијер Италије Ђузепе Конте грађанима те земље, у којој је вирусом корона заражено више од 69.000 људи, а више од 6.000 умрло од последица тог вируса.
Конте је демантовао спекулације да би драстичне мере могле да трају до 31. јула, како су јуче пренели италијански медији, изразивши наду да ће рестриктивне мере "бити олакшане у што скорије време".
Кључна седмица
Светска здравствена организација (СЗО) је навела да је број нових случајева у Италији све мањи мањи, али да је још рано за оптимистичне процене, додајући да би САД могле да постану нови епицентар вируса.
Очекује се да у Италији ова седмица буде кључна за резултате строгих мера које је предузела влада те земље.
Грађани Италије су све забринутији, што показују и анкете, више нико не излази из својих домова без потребе, улице су пусте и све је више оних који носе заштитне маске и рукавице, и држе међусобну дистанце.
Супермаркети и друге прехрамбене продавнице настављају с радом, па нема потребе за залихама хране у домаћинствима, док радње су које не спадају у неопходне затворене.
Према мерама које је италијанска влада увела да би спречила ширење вируса, сви грађани морају бити у својим домовима изузев одласка у куповину намирница, у апотеку, код лекара или на посао, уз попуњен формулар којим се образлаже разлог напуштања места пребивалишта.
Италија, најтеже погођена земља пандемијом вируса Covid-19, појачала је контролу на улицама, уз све већа ограничења кретања људи, а још није познато када ће врхунац епидемије у тој земљи.
Председник региона Лигурија, надомак жаришта Ломбардије и Пијемонта, Ђовани Тоти оценио је да је, достигнут врхунац епидемије, али да су "слаби знаци", истичући да су специјалисти потврдили да ће инфекција успорити у наредним надима.
- Останите код куће и идите у куповину свака два-три дана - рекао је Тоти у обраћању путем друштвене мреже Фејсбук.
Без строгих мера које је увела Италија, прва у Европи, 70 до 80 одсто Италијана било би погођено вирусом, а за 10 одсто популације, што је око 6 милиона људи, била би неопходна интензивна нега, показало је истраживање групе италијанских научника у сарадњи са поликлиником Сан Матео у Павији.
Да није мера, корона би косила као Шпанска грозница
Италијански епидемиолог и професор хигијене на Универзитету у Пизи, Пијерлуиђи Лопалко оценио је да би без уведених драстичних мера биланс би био као у време Шпанске грознице.
- Два, три дана пошто видимо да крива (новооболелих) буде у константном паду можемо рећи да је био врхунац (епидемије у Италији) - рекао је у интервјуу за италијански лист Република, истичући да су тренутна предвиђања налик "временској прогнози".
- Вирус (Цовид-19) узрокује тешку упалу плућа и може бити смртноносан за осетљиве људе. (...) Морамо водити рачуна о себи јер, да будемо јасни, ово је ''шпанска грозница'' 2020. Covid-19 је доста сличан зарази од које је од 1918. до 1920. оболело 500 милиона људи, а између 50 милиона и 100 милиона људи умрло. Било би тако и данас да немамо одељења интензивне неге и да не предузимамо драстичне мере за спречавање ширења инфекције - рекао је епидемиолог.
Према листи најтраженијих појмова компаније Гугл (Гоогле) у протеклих месец дана, грађани Италије су најчешће претраживали појмове који се, очекивано, односе на вирус Covid-19 - „црвене зоне“, „пандемија“, „асимптоматски“, а на листи питања која почињу упитном речју „зашто“ предњачи „зашто је корона вирус букнуо у Италији.
Поједине државе, међу којима је и Кина, послале су помоћ Италији у виду медицинске опреме, а заштитне маске ће бити обезбеђене и из модне индустрије по којој је Италија позната широм света.
КИНЕЗ УМРО У АУТОБУСУ ОД ОПАКОГ ВИРУСА: Није корона, а изненадићете се која је могућност преношења (ВИДЕО)
ГОРЕ ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ У ИТАЛИЈИ - ПОЈАЧАВА СЕ БЕС ЗБОГ ПОНАШАЊА БРИСЕЛА: Тражи се повлачење из Европске Уније
ЦРНИ БИЛАНС: У Француској регистровано 240 нових смртних случајева, укупно 1.100 преминулих од корона вируса
Ломбардија достигла врхунац: Почели да контролишу лекаре, а прегледи се врше помоћу ових инструмената
Истина о борби Немачке са короном: Технички су опремљени, али недостаје једна ствар и то може бити проблем