У мрачној пећини у забити Кине откривен кривац за СМРТ 800 ЉУДИ који је спреман да ПОНОВО УБИЈА
Не гледа кога ће поштедети
Специјална група кинеских научника је у једној забаченој пећини на крајњем југозападу Кине лоцирала злогласног убицу који је 2002. године скривио смрт око 800 људи и који би, што је најгоре, поново могао да крене у смртоносни поход још већом жестином.
Прочитајте и:
Реч је о варијанти чувеног САРС вируса која садржи генетске елементе оног САРС вируса који је напао људе 2002. године, пише часопис "Нејчр". Откривен је на једној популацији шишмиша потковњака у тој пећини и та смртоносна варијанта САРС вируса је лако могла да дође од шишмиша до људи, кажу виролози. Они упозоравају да су присутни сви елементи који могу да поново изазову сличну епидемију.
Те кобне 2002. години у провинцији Гуангдонг, на југоистоку Кине, појавила се мистериозна болест, попут упале плућа. Названа тешки акутнореспираторни синдром (САРС), проширила се светом 2003. и заразила на хиљаде људи.
Научници су тада као узрочника САРС-а идентификовали варијанту коронавируса и открили генетски сличне вирусе у сисару званом "маскирни цивет" (Пагума ларвата), који се продавао на животињским пијацама у том делу Кине. Каснија истраживања су утврдила да велик број коронавируса повезаних са САРС-ом циркулише у шишмишу потковњаку (Рхинолопхус), што указује на то да је смртоносна варијанта вероватно потекла од слепог миша, а касније путем цивета прешла на људи.
Пацијент је ХИТНО довезен у Ургентни центар, али због ТЕТОВАЖЕ лекари нису смели да га оперишу
Специјални тим виролога, на челу са Шијем Женг Лијем и Куијем Џијем, са Института вирологије у Вухану, зато је скупио не хиљаде шишмиша потковњака широм Кине и узео узорке.
- Најизазовније је било лоцирати њихове пећине, које су обично у удаљеним подручјима - каже Куи.
Тим је ускоро пронашао пећину у Јунану, на југозападу Кине, у којој су варијанте коронавируса сличиле верзији која је заразила људе. Истраживачи су пет година пратили шишмише који ту живе и скупљали узорке.
Иако ниједан појединачни шишмиш није имао тачну варијанту коронавируса САРС-а нађеног код људи, анализе су показале да се варијанте често мешају.
- Људска варијанта је могла да се појави из тог мешања - каже Квок Јунг Јуен, виролог Универзитета Хонг Конг, који је један од заслужних за откриће вируса изазивача САРС-а.
Позвао један од путника: Прво је зазвонио телефон, а онда је аеродром комплетно прегледан
Запањујуће је што је вирус са шишмиша у Јунану путовао око 1.000 километара до животиња и људи у Гуангдонгу, не узрокујући сумњиве случајеве у самом Јунану.
Кинески виролози упозоравају на то да смртоносна епидемија може поново да се врати. Пећина у којој су пронашли елементе САРС-а је удаљена свега километар од најближег села, а генетско мешање вирусних варијанти се одвија брзо.
- Постоји ризик да пређе на људе и могућа је појава нове болести сличне САРС-у - упозоравају кинески научници.