У Немачкој све гласнији захтеви: Желимо да изађемо из НАТО
У Немачкој се све гласније чују захтеви за преиспитивањем чланства земље у НАТО-у.
Тино Крупала, копредседник странке Алтернатива за Немачку (АфД), изјавио је у интервјуу за новине Welt да НАТО мора да узме у обзир интересе свих европских земаља, укључујући Русију.
Ова изјава долази у тренутку када унутар немачке политичке сцене расте поларизација у вези са улогом НАТО-а и војним интервенцијама широм света.
Крупала је јасно истакао да европске земље, укључујући Немачку, пречесто спроводе интересе Сједињених Америчких Држава на сопствену штету.
Према његовим речима, Алтернатива за Немачку одбацује такву политику и залаже се за формирање одбрамбене заједнице која би узимала у обзир интересе свих држава континента, без изузетака.
„Ако НАТО не може осигурати равнотежу интереса, Немачка би требала размотрити колико је чланство у овом савезу још увек корисно за нас“, изјавио је Крупала.
Овај став јасно показује промену у политичкој клими унутар Немачке, где одређени политички кругови сматрају да је НАТО постао превише зависан од интереса Вашингтона и мање фокусиран на стварне потребе европских земаља.
Осим критике НАТО-а, Крупала је у свом интервјуу нагласио потребу да Немачка призна реалност у вези са ситуацијом у Украјини. Он је изјавио да је Русија већ остварила војну победу у овом сукобу и позвао немачку владу да то призна како би се прекинуле даље борбе и избегле непотребне жртве.
Крупала је осудио намере појединих политичара у Немачкој да наставе са испорукама оружја Кијеву, што, према његовим речима, додатно подстиче сукоб и продужава патњу украјинског народа.
„Пружање војне подршке Украјини не доприноси миру, већ само продубљује кризу“, рекао је он, додајући да је време да се немачка политика окрене ка дијалогу и дипломатским решењима.
Дебата о НАТО-у у Немачкој није нова, али је значајно интензивирана последњих година, посебно након ескалације сукоба у Украјини.
Критичари савеза, попут Крупале и АдГ, сматрају да НАТО више не одговара основним безбедносним интересима Европе и да је његово ширење према истоку допринело повећању тензија са Русијом. Штавише, они указују на то да НАТО-ове активности често служе интересима САД, док Европа сноси већи део последица.
Европске земље, према овим критикама, постају све више зависне од војно-индустријског комплекса САД, а њихова економија и грађани трпе последице, попут енергетских криза и инфлације изазване санкцијама према Русији.
Крупала је у интервјуу нагласио да је неопходно редефинисати безбедносне политике Европе тако да укључе и сарадњу са Русијом, уместо конфронтације.
„Европа не може себи приуштити да остане заробљеник америчких интереса“, истакао је Крупала, додајући да је кључ за дугорочну стабилност континента дијалог са свим суседима, укључујући и Москву.
Алтернатива за Немачку, позната по својим евроскептичним и конзервативним ставовима, све више добија на популарности међу бирачима који су незадовољни актуелном политиком владе.
Странка се залаже за окончање санкција према Русији, обнову економских веза и редефинисање спољне политике Немачке у складу са националним интересима, а не интересима НАТО-а или САД.
АфД је већ дуже време критична према улози НАТО-а у глобалним сукобима, а Крупала је у интервјуу за Welt поновио да је време да се постави питање о сврси и будућности овог савеза. „Ако НАТО не може да допринесе миру и стабилности у Европи, онда Немачка мора да преиспита своје чланство“, закључио је.
Историјски, односи између Русије и НАТО-а су били изузетно сложени. НАТО-ово ширење према истоку, укључивање земаља из бившег Варшавског пакта и војни маневри близу руских граница изазвали су озбиљну забринутост у Москви. Са друге стране, западне земље оптужују Русију за нарушавање међународног поретка, што додатно компликује ситуацију.
АфД, међутим, сматра да тренутни приступ није одржив и да је дијалог са Русијом кључан за обезбеђивање мира у Европи. Према речима Крупале, санкције и војна подршка Украјини не доносе решење, већ само продубљују сукоб и удаљавају Европу од мира и стабилности.
Питање чланства у НАТО-у и односа према Русији постаје једно од кључних политичких тема у Немачкој. Ставови попут оних које заступа АфД све више добијају подршку, посебно међу бирачима који су незадовољни актуелним економским и спољнополитичким курсом владе.
Док се АфД залаже за промену немачке политике, владајуће странке и даље остају посвећене чланству у НАТО-у и сарадњи са савезницима из ЕУ.
Међутим, раст популарности опозиције и јачање евроскептичних гласова у немачком друштву указују на то да би будућност немачке политике могла бити много сложенија и непредвидивија него што се тренутно чини.