У ПИСМУ ЗА МАКРОНА ОДСЕЧЕНИ ПРСТ, АЛИ И МЕТАК Одмах се алармирале службе - шта све стиже у Јелисејску палату?
Свако може да се обрати са својим жалбама, притужбама, примедбама и молбама. Слање ових писама је, чак, бесплатно и адресирају без поштанске маркице.
Пријемна поштанска служба у Јелисејској плати добила је у писму одсечен људски прст. Ову бизарну вест саопштио је на свом сајту недељник "Валер актијел". Истиче се да је алармирана полиција која је преузела прст. Службеници председничке палате су прст претходно одмах ставили у лед у фрижидер, да би се евенутално сачувао.
Наглашава се и да је особа која је послала прст идентификована и да је ангажована одговарајућа здравствена служба. "Валер актијел" је навео и да Јелисејска палата није желела да коментарише овај догађај. Писмо је наводно примљено између 9. и 10. јула.
Овај недељник је иначе познат по крајње десничарској оријентацији. Други медији у Франуској се у принципу нису "закачили" за ову вест.
САВЕТ УРОЛОГА: Пазите се ове инфекције, посебно ЛЕТИ!
ФРАНЦУСКА ПОЧИЊЕ ДА СНАДБЕВА УКРАЈИНУ РАКЕТАМА ДУГОГ ДОМЕТА Стигао бруталан одговор Русије: Погрешна одлука!
"ШАРЛ ДЕ ГОЛ СЕ ПРЕВРЋЕ У ГРОБУ" Захарова оштро реаговала на француску помоћ Кијеву
Француски председник, иначе, добија и до хиљаду писама дневно. У просеку, на његову адресу у Јелисејској палати стиже месечно око 20.000 коверата, док је на његову супругу Брижит адресирано око 4 до 5 хиљада. То значи да француски шеф државе за време петогодишњег мандата прими преко милион писама. У време ванредних ситуација, као што су пандемија или атентати, стизало је и до 20.000 коверата дневно.
Грађани у овим писмима износе све и свашта, од жалби на комшије до, на пример, захвалности медицинским радницима током пандемије. Људи на овај начин желе да реше неки административни проблем, али се жале и на насиље у браку, висок порез, скуп живот, спорове с банкама, мобинг на послу, проблеме са здравственим службама... На директне захтеве за инвервенцијама председника отпада преко 60 одсто писама. Следе затим изнета мишљења, у којима су у већини критике, а најмањи део односи се на похвале.
Свако може да се обрати са својим жалбама, притужбама, примедбама и молбама. Слање ових писама је, чак, бесплатно и адресирају без поштанске маркице. Наравно, комуникација је омогућена и електронском поштом, што је још лакше. Има и интервенција преко друштвених мрежа и позива телефоном. Међу пошиљаоцима су најразличитији узрасти и занимања, из свих углова Француске.
Занимљиво је да се садржај упућених писама, уз контролу надлежних служби за слободу изражавања, анализира, а то касније служи за припрему обраћања председника Макрона јавности. У служби ради око осамдесетак особа, писма отварају с рукавицама и маском, а коверте претходно пролазе кроз детектор. Одговара се систематски на свако писмо, осим ако је нечитко или ако се ради о директним увредама. Одговори су често типски, али се они који их пишу потруде и да пошаљју конкретну поруку. Уколико неко помиње, на пример, самоубиство или неку другу аларманту ситуацију, или упућује претње, одмах се ангажују одговарајуће службе. Током 2020. пренето је да је у једном писму чак био и метак.
Полиција и суд реагују на претње. Тако је један 31-годишњак у јеку кризе с "жутим прслуцима" због директних претњи по живот осуђен на три месеца условног затвора. Осамдесетогодишњак, који је у писму упућеном Јелисејској палати, запретио и председнику и његовој супрузи, кажњен је такође условно.
На писма председник лично одговара веома ретко, али се и то догоди. Причало се да је Никола Саркози био доста заинтересован за ова писма, и да је о њиховом садржају понекад увече чак причао са својом супругом. Франсоа Оланд је са собом за викенд на разматрање носио одређени број писама које би му, на његов захтев, претходно одабрали као најзанимљивија или најургентнија. Чак је и лично примио у Јелисејској палати неколико пошиљалаца.