ИЗУЗЕТНО ВРЕДАН ПРОНАЛАЗАК! Нађене скупоцене књиге украдене још 2017. године!
Вредност украдених књига процењује се на 2,7 милиона евра а међу њима била су и дела Галилеја и Њутна
Полиција је 16. септембра рано ујутру упала у двоспратну кућу на периферији села Будести у северној Румунији.
У гаражи су уз помоћ чекића разбили бетонски под, а унутра су пронашли књиге вредне 2,7 милиона евра, уредно сложене и упаковане у торбе за куповину, укључујући непроцењива прва издања Галилеа Галилеја и Исака Њутна.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/25/n03wajwt.jpeg?itok=EuB6VpnX)
Колико језика говорите? Неколико савета како да ове ЈЕСЕНИ доживите магичну авантуру?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/12/vakcina.jpg?itok=64VhyHcM)
"СПУТЊИК В" СТИГАО У БЕЛОРУСИЈУ: Врше се даља клиничка испитивања, у реду за вакцину чека више од 50 земаља
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/04/otporkv.jpg?itok=TdEQ72wN)
У карантину 50 хиљада ђака: Немачки наставници забринути, очекују погоршање стања у школама!
Књиге су нестале пре три године и украдене су из складишта у Лондону након што су се лопови попели на 15 метара висок зид, пресекли кровне прозоре и ушли кроз њих. Књиге су изнели истим путем, преноси Euronews.
То није била ни прва ни последња крађа банде, али је свакако испунила светске медије 2017. године - и због методе и цене украдене робе. Лопови су радије циљали складишта лаптопова и електронске опреме него ретке књиге, а због чињенице да су успели да избегну високотехнолошке сензоре покрета упоредили су их са филмовима као што је "Немогућа мисија".
- То није изненађујуће. Када погледате у неке књиге, када видите како изгледају, када прочитате о чему су и када су написане - стварно су фасцинантне - рекао је Енди Дурхам из лондонске полиције.
Током три године Дурхам је водио истрагу о крађи вредних књига, заједно са румунским и италијанским властима.
До првих хапшења дошло је у јуну 2019, а у јануару 2020. године вођа банде ухапшен је у Милану. Књиге су пронађене 16. септембра, а суђење члановима банде почело је у понедељак, 28. септембра пред судом у Лондону. Очекује се да ће казне бити изречене наредних дана.
Дурхам је рекао како је проналазак књига после толико месеци рада заиста охрабрујућ.
У колекцији пронађених књига налазе се ретке верзије Дантеа, скице Франциска Гоје, као и наслови Галилеа и Исака Њутна из 16. и 17. века.
Човек за којег се верује да је вођа банде, Гаврил Попинци (45) из Сучаве је кумче Јона Клампаруа, једног од најпознатијих криминалаца у земљи који тренутно служи казну затвора од 30 година због вођења ланца проституције, путем ког је хиљаде жена и девојака кријумчарено из Румуније у Европу.
Полиција верује да је банда настала 2016. године у Румунији и да је извела бројне пљачке и упаде у склоништа широм Уједињеног Краљевства.
Иако користе исти метод - упадају преко крова, спуштају се у складиште и излазе истим путем - углавном су циљали електронску опрему и није јасно зашто су у јануару 2017. украли ретке књиге.
- За сада нисмо сазнали да ли је пљачку неко наредио, али према доказима које смо сад прикупили, то није био случајан злочин - рекао је Емил Тудор из Букурешта.
Полиција верује да су књиге биле сакривене у гаражи у Будестију од тренутка кад су украдене.
За разлику од електронске опреме, ретке књиге је теже продати.
Иако је 12 чланова банде признало кривицу, нису открили шта су планирали са њима.
Судбина књига и њихова вредност били су главни разлози због којих је истрага тако дуго трајала.
Иако су истражитељи почели да откривају чланове банде после неколико месеци, нису могли да ризикују и да крену на њих пуно раније. Заправо, банда је извршила низ других крађа између 2017. и 2019. године чак и након што је полиција знала ко су.
Дурхам је рекао како су чланови банде оставили лименке пива на крову складишта које су опљачкали, чиме су полицији дала важан ДНК траг.