ОВАКО ЈАКА ЕКСПЛОЗИЈА СЕ ВИДИ ЈЕДНОМ У ЖИВОТУ: Научници упозоравају на МОГУЋЕ ИЗНЕНАЂЕЊЕ (ВИДЕО)
Покренуће се термонуклеарна експлозија.
Астрономи и заљубљеници у небо широм света припремају се за експлозију звезде која би се ускоро требала да се види голим оком на северној хемисфери.
Експлозија ће се догодити у сазвежђу млечни пут у бинарном систему Т ЦрБ, који је од Земље удаљен око 3000 светлосних година, а налази се у малом сазвежђу Северне круне.
Експлодираће бели патуљак
Систем се састоји од белог патуљка, остатка звезде величине Земље која је мртва и има масу упоредиву са нашим Сунцем, те древног црвеног дива, који полако губи водоник јер га патуљак својом гравитацијом неумољиво прождире.
Водоник са црвеног дива скупља се на површини белог патуљка, што узрокује пораст притиска и температуре на њему.
Када се накупи одређена критична количина водоника на површини патуљка покренуће се термонуклеарна експлозија, у којој ће накупљени материјал бити избачен у свемир, а бљесак ће се видети и са Земље.
У систему Т ЦрБ тај би се догађај могао понављати у просеку сваких 80 година. Наравно, треба имати на уму да ми видимо догађаје који су се већ одвили прије 3000 година.
Нове звезде на небу
Назив "нова" долази од латинске речи "нова", која има исто значење на српском, а односи се на појаву звезде која се пре није видела голим оком јер је њезин сјај био превише слаб.
У древним цивилизацијама посматрачи неба нису имали телескопе како би знали да је на истом месту на којем се појавила сјајна звезда пре постојала бледа звезда. Стога су сматрали да се на небу појавила нова звезда.
Црвени дивови су звезде које су потрошиле своје фузијско нуклеарно гориво. Сунцу ће се то догодити кроз неких пет до шест милијарди година.
Експлозија нове не би требало да помеша са појавом супернове, која је далеко снажнија и која уништава звезду. Супернове су коначне, титанске експлозије које могу бити милион пута сјајније од Сунца. Могу се догодити у различитим сценаријима, укључујући смрт масивних звезда или сударе звезда. Оне ослобађају огромне количине енергије и могу створити нове елементе те произвести ударне таласе који утичу на околни простор.Експлозије нове, које се догађају на површинама белих патуљака и након којих патуљци остају читави, могу се понављати, понекад и у правилним циклусима. Такве нове називају се рекурентнима, односно понављајућима.
- Постоји неколико рекурентних нова с врло кратким циклусима, али обично не видимо често да се нека експлозија понови за време једног људског живота, а посебно је ретко тако релативно близу нашем систему - рекла је др. Ребека Хансел, научница специјализована за нове у НАСА.
- Изузетно је узбудљиво имати ову позицију у првом реду - додала је.
Ево када ће се видети
Вилам Ј. Кук, шеф НАСА-иног Уреда за околиш метеороида, у е-поруци је рекао да се већина нова догађа неочекивано и без упозорења.
- Међутим, Т Цоронае Бореалис једна је од 10 познатих рекурентних нова у галаксији. Из последње ерупције из 1946. године знамо да ће звезда имати слабији сјај нешто више од годину дана пре него што се он нагло повећа. Т Цоронае Бореалис почела је да слаби у марту прошле године, тако да неки истраживачи очекују да ће постати нова негде до септембра. Но претпоставке о томе када ће се то догодити крећу се у распону од неколико месеци - са оним што сада знамо не можемо дати тачну процену - објаснио је он.
Очекује се да ће звездани систем, који је превише блед да би се видео голим оком, достићи ниво сјаја сличну оној звезде Северњаче.
Када нова достигне врхунац сјаја, чиниће се као да се појавила нова звезда. Неколико дана она ће моћи да се види голим оком без икаквих астрономских уређаја или двогледа. Након тога ће избледети и постати невидљива следећих 80 година.
НАСА-ини научници упозоравају да нове, чак и оне рекурентне које се јављају у циклусима, знају да изненаде, што значи да постоји нека могућност да експлозија изостане на дуже време.
Извор: Србија Danas/Index/Блиц/М.А.