ИСПРАВКА: Нити постоји пластични снег, нити пандемија има везе са тим
На друштвеним мрежама опет су актуелни видеоснимци који наводно доказују да је пао “пластични снег", а сви ти видеоснимци су само лажи и теорије завере
Медији, а међу њима и наш портал Србија Данас, првобитно је пренео информацију о томе како је у Шпанији пао "необичан снег који се не топи на ватри", али те информације нису тачне и у овом тексту се налази исправка таквих информација и промењена је структура чланка тако да се сада јасно види шта је истина и да не постоји никакав доказ који би подржао наводе и тврдње о “пластичном снегу” који је донела олуја "Филомена. Текст је исправљен на основу анализе организације raskrinkavanje.ba.
Тврдње о “пластичном снегу” или снегу који се “не топи” биле су актуелне и раније, а последњи пут средином јануара, када су се нашле у насловима портала који су пренели тврдње једне жене из Шпаније да тамошњи снег, који је донела олуја Филомена, “није прави”, да се “не топи”, да “поцрни” на пламену упаљача и “смрди на пластику”. Како би доказала ове тврдње, и она је користила метод идентичан оном који је коришћен и раније у објавама на друштвеним мрежама.
Различити видеоснимци, на којима се износе исте тврдње о "пластичном снегу" које се "доказују" на исти начин, били су актуелни и прошле године током марта и априла, када су објављени и у одређеном броју медија. Тврдње о снегу који се не топи портал Снопес је оценио још 2014. као нетачне, но то није спречило бројне кориснике друштвених мрежа у САД-у да и ове зиме изнова актуелизују причу о "пластичном снегу". Видеоснимци, који наводно доказују да снег није прави јер се “не топи”, посебно су били популарни на друштвеној мрежи ТикТок, како наводи портал Distractify, који се такође бавио овом темом.
Видеоснимак објављен на профилу Славица Љубичић, који приказује женску особу која говори на енглеском језику, првобитно је објављен управо на ТикТоку на профилу кориснице под именом Ayonatz. Бавећи се објавама о пластичном снегу, које су прошле године биле актуелне на друштвеним мрежама у Србији, редакција партнерског fact-cheking портала Раскрикавање контактирала је професора Владимира Ђурђевића, експерта за метеорологију, који предаје на Физичком факултету у Београду. Ђурђевић је том приликом објаснио да је грудва снега пуна ваздушних „џепова“ који упијају воду и то ствара утисак да се снег не топи. Наиме, када се пламен упаљача приближи грудви, каже Ђурђевић, први кристали који су на површини се, наравно, отопе и пређу у течно стање али ту течност унутрашњост грудве упије, односно увуче у своје микрошупљине.
- Као и сунђер, тако и у овом случају грудва једноставно упије већину воде која настане топљењем кристала, што ствара утисак као да се грудва не топи- каже он.
Упаљач би морао јако дуго да се држи на површини грудве да би грудва на крају почела да се топи. Вода и лед су, каже професор Ђурђевић, супстанце које врло лоше проводе топлоту, односно споро је транспортују са једне на другу локацију унутар саме супстанце.
-То знају и Ескими, који живе у иглоима и користе ову особину снега и леда да се изолују од ниских температура спољне средине- наводи он.
Он је објаснио и зашто на грудви остаје црни траг. Ђурђевић наводи да ни ово није необично - грудва „нагорева“ зато што на њеној површини остаје чађ (ланац угљеника као производ непотпуног сагоревања), што се увек дешава када је смањен доток кисеоника, као у овом случају.
-Када је упаљач близу објекта, у овом случају грудве, доток кисеоника се смањује што омогућава да је продукција чађи већа него иначе, па фини филм воде која се појави на површини грудве после неколико секунди једноставно задржи у себи део чађи. Иста ствар ће се десити ако пламен упаљача приближимо неком другом чврстом објекту, рецимо стаклу. Што је упаљач ближе објекту, што више смањујемо доток кисеоника, више ће бити чађи- објашњава Ђурђевић.
Како је за Раскрикавање навео Ђурђевић, да је снег заиста од пластике, као што тврде теоретичари завере, у неком моменту би грудва почела да гори попут пластичне кесе.
Портал Снопес у својој анализи из 2014. читаоце је упутио на видеоснимак објављен на YouTube каналу The Бад Астрономер, који показује како се одиграва сами процес топљења снега. Након што је снег покушао отопити упаљачем, аутор снимка је исти ставио и у тигањ. Снимак показује да се грудва снега смањи за готово пола величине пре него што се у тигању појави и једна кап воде. Након што вода попуни све шупљине у унутрашњости грудве, она се у неколико секунди у потпуности претвори у течно стање.
ПРВОБИТНО ОБЈАВЉЕНА ВЕСТ:
Једна жена из Шпаније тврди да снег који је донела олуја Филомена није прави снег. На видео снимку који кружи интернетом она узима мало снега са свог балкона и загрева га пламеном упаљача, показујући да се снег не топи, већ постаје црн. Према њеним речима, изгорела супстанца мирише на чисту пластику.
- Као што видите, не топи се, ма колико ватре да му приближим поцрни. И мирише на изгорелу пластику. Знам да је на многим местима пао снег, па то и сами видите ... Ово с**ње што нам шаљу, то је чиста пластика. Стално нас заваравају, проверите то и сами - каже жена на видео снимку.
Многи корисници друштвених мрежа ругали су се у коментарима, а већи број људи је покушао да објасни феномен: према неким наводима, ово је нормална реакција, јер се већина топлоте усмерена ка снежној грудви прераспоређује на целу њену запремину. Мирис "пластике" потиче од нечистоћа у гасу из упаљача, а "црни" снег се појављује због процеса хемијске сублимације, када се материја трансформише из чврстог стања у гас, заобилазећи фазу течног стања.