УДАР НА ПРИВАТНОСТ: Полиција ће моћи да чита свачију историју сурфовања интернетом
Према новом закону који ће бити објављен следеће недеље, британска полиција ће добити право да прегледа свачију историју сурфовања интернетом.
Предложеним законом ће се створити услови за телекомуникационе компаније и интернет провајдере да задрже сву историсјку претрагу током сурфовања интернетом свих корисника у периоду од 12 месеци.
Државни органи као што су полиција, обавештајне службе и Национална агенција за криминал моћи ће да приступе веб-адресама које су корисници посећивали, али ће им претходно требати одобрење судије како би могли да “вршљају” и по личним сајтовима, имејловима и порукама на друштвеним мрежама.
Из полиције тврде да су овакве мере неопходне због обима кативности које се спроводе на интернету, а како пише британска штампа, управо је полција и лобирала да влада прогура овакав закон.
Ричард Бери, портпарол полицијског департмана за пренос података, потврђује да је закон врло користан.
"Морамо да знамо све"
- Нопходно нам је да знамо “ко, кад, где и шта” сваке комуникације, ко је иницирао, где су били и када се догодило. Али и део онога “шта”: шта претражују по Фејсбуку, или на сајту банке или чак на илегалним старницама дечје порнографије? Пре пет година, осумњичени је могао физички да ушета у банку и изврши транскацију. За то смо поставили надзорни тим, али сада се већина тога ради на мрежи. Ми само желимо да знамо за те посете - рекао је Бери, преноси индепендент.цо.ук.
Он је признао да би било сувише наметљиво да полиција неометано чита поруке на Фејсбуку и претраге на интеренту без судског налога.
Очекује се да закон следеће недеље буде на столу министарке унутрашњих послова Терезе Меј, као оживљавање такозване “провирити повеље” која је доживела неуспех када је независна ревизија изнела сумње да су намере биле складиштење историје сурфовања сваког лица.