УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ НА САМИТУ ДОНЕЛЕ ОДЛУКУ КОЈА ЋЕ ПРОМЕНИТИ ТОК ЦЕЛЕ ПЛАНЕТЕ: За тај подухват одвајају чак двадесет милијарди долара!
На Конференцији о биолошкој разноликости УН данас је постигнут историјски договор.
Договор представља најзначајнији напор за заштиту земљишта и океана и обезбеђивању потребних средстава за спас биодиверзитета у неразвијеним државама.
Усвајање глобалног оквира за биодиверзитет долази дан пре краја 15. састанка Конференције страна Конвенције УН о биолошкој разноликости (ЦОП15) у Монтреалу којим председава Кина, која је предложила нови нацрт споразума раније током дана и дала потребан замах преговорима који су били запали у ћорсокак.
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ УПУТИЛЕ ЗАХТЕВ АМЕРИЦИ: САД мора да истражи смрт цивилних жртава током БОМБАРДОВАЊА
СТРАВИЧНЕ ПОСЛЕДИЦЕ РАТА У УКРАЈИНИ: Уједињене нације објавиле црну статистику
ИЗБАЦУЈУ ИРАН, УСВОЈЕНА РЕЗОЛУЦИЈА САД: Уједињене нације донеле одлуку која ће разбеснети Техеран
Најзначајнији део споразума је обавеза да се до 2030. године заштити 30 одсто земљишта и вода који се сматрају важним за биодиверзитет, а тренутно је заштићено 17 одсто копнених и 10 одсто морских подручја.
Споразум такође позива на прикупљање 200 милијарди долара до 2030. за биодиверзитет из низа извора и рад на изменама система субвенција које би могле да обезбеде још 500 милијарди долара за очување природе.
Као део финансијског пакета, глобални оквир позива да се до 2025. године на најмање 20 милијарди долара годишње повећају средства који иде сиромашним земљама, или отприлике дупло више од тренутних издвајања.
Тај износ би се повећавао до 30 милијарди долара сваке године до 2030. године.
Неки од учесника су желели строжије формулације око субвенција због којих су храна и гориво значајно јефтинији у многим деловима света, али документ само позива на идентификацију до 2025. оних које се могу реформисати или постепено укидати, као и рад на њиховом смањењу до 2030. године.
Министри и владини званичници из око 190 земаља углавном су били сагласни да заштита биодиверзитета мора да буде приоритет, а многи упоређују ове преговоре са самитом ЦОП27 у египатском Шарм ел Шеику.
Једна процена из 2019. упозорава да се милион биљних и животињских врста суочава са изумирањем током деценија, што је стопа губитка 1.000 пута већа од очекиване.