УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ БУРНО РЕАГОВАЛЕ: "Нека Хрватска сместа прекине са лошим поступањем према мигрантима"
"Деца трпе физичко злостављање и понижавање само јер су мигранти"
Канцеларија Високог комесаријата Уједињених нација за људска права затражила је да Хрватска одмах истражи извештаје о претераној употреби полицијске силе према мигрантима, укључујући дела која се сматрају мучењем и лошим поступањем.
Јединствена понуда UNIQA осигурања на тржишту Србије: Обавезно осигурање од ауто-одговорности од сада и online
ПУКОТИНЕ У ЗАПАДНОМ ТАБОРУ: Овај заједнички потез Британије, Француске и Немачке разбеснеће Доналда Трампа
КАТАСТРОФА У СИБИРУ: Ужасне последице по животну средину, Путин издао ХИТАН НАЛОГ
У саопштењу се наводи да је Хрватска дужна да санкционише одговорне.
Посебни репортер за људска права миграната Фелипе Гонзалес Моралес и посебни репортер за мучење и друга окрутна, нечовечна и деградирајућа поступања и кажњавања Нилс Мелзер поручили су да су веома забринути због поступања на граници с Хрватском, попут непрестане употребе силе, те због чињенице да жртве, укључујући децу, трпе физичко злостављање и понижавање само јер су мигранти.
Они наводе да је физичко насиље и деградирајуће поступање према мигрантима пријављено у више од 60 посто свих забележених "пушбекова" из Хрватске од јануара до маја 2020. године.
Моралес објашњава да "насилни ''пушбек'' подразумева поступак у ком се без икакве процедуре, индивидуалне процене или другог процеса крше забране колективног избацивања из земље и принципи забране протеривања.
Наводи да је такав третман смишљен како би се мигранти мучили и с њима поступало окрутно, нехумано и понижавајуће, што је забрањено међународним правом.
- Хрватска мора истражити све пријављене случајеве насиља против миграната и оне који су починили насиље и њихове надређене извести пред лице правде и пружити накнаду жртвама - додаје Мелзер.
Посебни известиоци су забринути и због неколико случајева у којима је хрватска полиција наводно игнорисала захтеве миграната за азилом или за другом заштитом под међународним правом и правом избеглица.
- Хрватска мора да обезбеди да све мере на граници, укључујући оне које су усмерене ирегуларним миграцијама, буду у складу с међународним људским правима и стандардима, посебно да не буде дискриминације, мучења и неправедног поступања те да се држи забране арбитрарног или колективног избацивања - додао је Мелзер.
Моралес је у септембру 2019. био у БиХ, где је добио информације о насилном "пушбеку" хрватске полиције у БиХ, након чега је разменио информације с релевантним овлашћеним особама у Хрватској у неколико прилика.
Мелзер је сличне информације имао још 2017. године током посете Србији и Косову.
ОНА ЈЕ ПАКЛЕНИ ВОЗАЧ! Пијана медицинска сестра возила ауто-путем 11 километара у СУПРОТНОМ СМЕРУ (ВИДЕО)
ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ШЕФА СЗО: Вирус се шири, свет је у опасној фази
НЕ ПРЕСТАЈУ УБИСТВА НА РАСНОЈ ОСНОВИ: Најпре су му брата нашли обешеног у парку, а онда је и он упуцан (ВИДЕО)
НАПАД ЗА НАПАДОМ: Терористи чекали да се окупи СИРОМАШНИ НАРОД па активирали бомбе
ЛУКАШЕНКО И ПУТИН РАЗГОВАРАЛИ ТЕЛЕФОНОМ: Белоруски лидер објаснио у каквим је односима са колегом из Кремља