СУКОБ НА ПОМОЛУ: Британија шаље помоћ Гвајани, Венецуела би могла да изврши ИНВАЗИЈУ
Две државе у сукобу су око дела територије Гвајане
Уједињено Краљевство се спрема да пошаље ратни брод у Гвајану како би показало дипломатску и војну подршку бившој британској колонији, сазнаје BBC.
ХУТИ ЖЕСТОКО УДАРИЛИ НА АМЕРИКАНЦЕ: Испаљене две балистичке ракете на бродове у Црвеном мору
ХАОС НА УЛИЦАМА ЛОС АНЂЕЛЕСА! Палестински демонстранти покушали упад у тржни центар (ВИДЕО)
"Експлозивни, самоубилачки појасеви прилагођени деци" нађени у Хамасовом складишту оружја
Наводи се да је одлука Лондона уследила након што је суседна Венецуела обновила тврдње да њој припада спорни део територије Гвајане који је богат нафтом и рудом.
Британско Министарство одбране је потврдило да ће "ХМС Трент" учествовати у заједничким војним вежбама након Божића.
Наводи се да је Гвајана, која је чланица Комонвелта, једина земља у Јужној Америци у којој се говори енглеским језиком.
"ХМС Трент", приобални патролни брод, упућен је у Карибе како би трагао за кријумчарима дроге, али је након претњи Венецуеле, изречених раније овог месеца, да ће припојити Гвајанин регион Есекибо, ово пловило добило нови задатак.
Ове претње су покренуле страховања да би Венецуела могла да изврши инвазију и покрене први међудржавни ратни сукоб у Јужној Америци од рата за Фокландска острва који су 1982. водили Велика Британија и Аргентина.
BBC наводи да Венецуела одавно тврди да јој припада Есекибо, регион површине око 158.000 квадратних километара на који отпада две трећине Гвајане.
Брда и џунгле Есекиба пуни су налазишта злата, дијаманата и боксита, док су велике резерве нафте пронађене код обала овог региона.
Док привреда Гвајане убрзано јача, Венецуела се мучи.
Подсећа се да је Николас Мадуро, венецуелански председник, 3. децембра организовао референдум којим би потврдио народну подршку за контролу његове земље над Есекибом.
Наводи се да је резултат тог реферемдума оспораван, али је Мадуро, без обзира на то, објавио нове мапе и законе који показују да је Есекибо сада део Венецуеле.
Мадуро је именовао и гувернера те области и понудио венецуеланске личне карте људима који живе на том слабо насељеном подручју, а такође је и државној нафтној компанији наредио да изда дозволе за вађење нафте.
Након свега тога Мадуро се састао с Ирфаном Алијем, председником Гвајане, а иако су се сагласили да неће користити силу у овом спору, обојица лидера су остала при својим територијалним тврдњама.
BBC наводи да "ХМС Трент" има посаду од 65 људи, највећа брзина му је 24 чвора, а домет 5.000 наутичких миља.
Овај брод је наоружан топом од 30 милиметара и на њему се налазе британски краљевски маринци.
Са "ХМС Трент" могу да полећу хеликопетри "Мерлин" и беспилотне летелице.
Венецуела оспорава границу која је успостављена међународним споразумом из 1899.
Гвајана је до 1966. и проглашења независности носила назив Британска Гвајана.