Украјина и Молдавија испуниле све критеријуме за почетак преговора са ЕУ
Подршка свих 27 држава ЕУ није загарантована јер Мађарска, која одржава топле везе са Русијом и која је критиковала кандидатуру Украјине за чланство, сумња у процену Комисије да је Украјина спремна и жели да види још неке ставке у преговарачким оквирима, преноси Ројтерс
Украјина и Молдавија испуњавају све критеријуме потребне за формални почетак преговора о чланству у ЕУ, саопштила је данас Европска комисија, након што је украјински премијер Денис Шмихаљ поручио да би преговори могли да почну касније овог месеца.
''Одлука је сада у рукама држава чланица, на њима је да усвоје преговарачки оквир. Када се овај корак одради, прерогатив је председништва ЕУ да сазове међувладину конференцију како би се званично означио почетак преговора", рекла је портпаролка Европске комисије за проширење Ана Писонеро.
О процени Комисије даље ће расправљати експерти у радним групама, а следеће недеље о томе ће разговарати амбасадори влада ЕУ.
Све државе чланице ЕУ морају једногласно да се сложе да започну преговоре, а Белгија, која председава ЕУ по принципу ротације до краја јуна, прави аранжмане за међувладине конференције са Украјином и Молдавијом које ће се одржати 25. јуна у Луксембургу, уколико буде једногласна подршка.
Подршка свих 27 држава ЕУ није загарантована јер Мађарска, која одржава топле везе са Русијом и која је критиковала кандидатуру Украјине за чланство, сумња у процену Комисије да је Украјина спремна и жели да види још неке ставке у преговарачким оквирима, преноси Ројтерс.
Белгија и Комисија желе да постигну договор у јуну, пре него што Мађарска преузме шестомесечно ротирајуће председавање 1. јула, јер дипломате ЕУ очекују да ће Будимпешта одложити цео процес до 2025. године.
Кијев је поднео захтев за чланство у ЕУ неколико недеља након руске инвазије у фебруару 2022. и добио је статус кандидата четири месеца касније.
Упркос ефектима рата, који је разорио економију и приморао милионе да напусте своје домове, украјинска влада спроводи свеобухватне реформе које је препоручила ЕУ, укључујући увођење антикорупцијских мера и прописа за јавне управе и безбедност хране, пише британска агенција.
Извор: Танјуг