СВИ ПРИЧАЈУ ДА ЈЕ НОВИ НАСЛЕДНИК МЕРКЕЛОВЕ: Да ли ће овај европски лидер ставити тачку на СУКОБЕ ИЗМЕЂУ УКРАЈИНЕ И РУСИЈЕ?
Његови најновији покушаји да смањи тензије између руског председника Владимира Путина и украјинског колеге Володимира Зеленског у складу су са две главне карактеристике његове спољне политике од доласка на власт 2017.
Када је канцеларка Немачке Ангела Меркел најавила одлазак у политичку пензију, почело је да се спекулише ко ће је заменити за кормилом Европе. Позната по томе што је решавала неке од највећих европских криза, многи се питају да ли би успела да реши тренутну напету ситуацију између Русије и Украјине. Као један од њених потенцијалних наследника спомиње се француски председник Емануел Макрон, који ће следеће недеље посетити Москву и Кијев, понављајући своју улогу кризног посредника која је донела ограничене резултате у прошлости.
СНИМАК СА ОТВАРАЊА ЗОИ НИСТЕ ВИДЕЛИ У ПРЕНОСУ: Погледајте шта је Путин УРАДИО кад се појавила Украјина (ВИДЕО)
САД ДЕЛИ САВЕТЕ СВЕТСКИМ СИЛАМА: Кина је требало да казе Русији да смири тензије
ПОЛИЦИЈА НА НОГАМА: Пуцњава у цркви, убијена жена две особе рањене
Макрон (44) ће 7. фебруара отпутовати у Москву на разговор са руским колегом Владимиром Путином, а дан касније у Украјину, где ће разговарати са тамошњим председником Володимиром Зеленским. Француски лидер, који се суочава са изборима у априлу, покушаће да спречи конфликт између два суседа и још једном одигра улогу кризног посредника.
Макрон се више пута бацао у потрагу за решењима за неке од најакутнијих светских дипломатских проблема, од иранског нуклеарног програма до грађанског рата у Либији.
Његови најновији покушаји да смањи тензије између руског председника Владимира Путина и украјинског колеге Володимира Зеленског у складу су са две главне карактеристике његове спољне политике од доласка на власт 2017.
Он је увек тврдио да би Европа и Европска унија требало да преузму већу бригу о сопственој одбрани и безбедности, и настојао је да гурне Француску напред на међународној сцени оним што описује као "дипломатију одважности".
Он је ову филозофију изнео пред француским амбасадорима 2019. године, рекавши им да Европа ризикује да нестане ако се не заузме за себе и тврдећи да је једини избор "да учествујемо у игри и користимо нашу тежину".
- Верујем у једну ствар - то је стратегија одважности и преузимање ризика - рекао је Макрон.
Неуспеси
Овакав приступ је довео до неких веома јавних застоја, посебно на почетку његовог мандата, за које неки критичари сматрају да су открили његову наивност и ограничења Француске као светске силе средњег ранга.
- Француска има дугу традицију посредовања, али Емануел Макрон је посебно желео да буде нека врста балансирајуће моћи. Међутим, упадљиво је како су његови напори ретко довели до успеха - рекао је Бруно Тертаис из истраживачког центра Фондације за стратешка истраживања у Паризу.
Неки од његових неуспеха укључују иницијативу да покуша да посредује у решавању грађанског рата у Либији 2017. године, што је изазвало трвења са партнером ЕУ Италијом и довело до критика да Француска тајно подржава локалног војсковођу.
Што се тиче иранске нуклеарне кризе, Макрон је више пута покушавао да посредује у директним преговорима између бившег председника САД Доналда Трампа и Техерана, чак је и ненајављено одвезао иранског министра спољних послова на састанак Г7 у Француској 2019. године, али узалуд.
Након велике експлозије у луци у Бејруту 2020, која је довела до пада владе у Либану, Макрон је посетио место катастрофе, заврнутих рукава, и обећао да ће помоћи у успостављању "новог политичког поретка".
Отада није било радикалних реформа и Либан је и даље у кризи.
Лето пре, током 2019. године, позвао је Путина у своју летњу резиденцију у изненађујућем покушају да ресетује односе, који су постали лоши у источној Европи након што су се земље ЕУ осетиле угроженим од стране Русије.
- Не можете да критикујете Емануела Макрона због покушаја да покрене посредничке напоре, али можете да га критикујете у неким ситуацијама што је то урадио сам - додао је Тертраис.
Он је рекао да је један од успеха то што је Макронова "прилично спектакуларна" интервенција 2017. године успела да ослободи тадашњег премијера Либана Сада Харирија након што је он ефективно притворен у Саудијској Арабији.
Вишеструка дипломатија
Аналитичари нису сигурни шта би француски лидер могао да постигне током своје посете Москви и Кијеву у понедељак и уторак како би деескалирао кризу изазвану гомилањем од око 100.000 руских трупа на граници са Украјином.
Татиана Кастуева-Жан из француског института за међународне односе рекла је да Путин види Макрона као де факто лидера Европе након што се немачка канцеларка Ангела Меркел повукла у децембру после 16 година на власти.
- У Немачкој нова коалициона влада још увек напредује. Дакле, Макрон је глас Европе у разговорима са Путином - рекла је она.
Мајкл Дукло, бивши амбасадор на Институту Монтењ са седиштем у Паризу, рекао је да је француски председник био мудар што није створио очекивања и да је изгледа боље координирао са савезницима у ЕУ.
- Добијете утисак да је научио из претходних неуспеха - рекао је он за АФП.
Код куће, политички посматрачи нису сигурни како ће налет дипломатије утицати на Макронове шансе за реизбор, преноси Франце24.
Са првом рундом избора 10. априла, Макрон такође у наредним недељама мора да одлучи да ли да повуче француске снаге распоређене у Малију у западној Африци, где су се односи са владајућом војном хунтом погоршали.
Макронов покушај успостављања мира "јача његов међународни углед", али са собом носи и ризик од неуспеха који би противници искористили, рекао је француски посланик близак Макрону ове недеље за АФП, тражећи да остане неименован.
- Он мора да покаже да може да постигне конкретне резултате - закључио је посланик.