ШТА ПУТИН ЗАПРАВО ЖЕЛИ У УКРАЈИНИ? Како је уопште дошло до ове кризе, претње и инвазије од стране Русије
Симон Тидал из Гардијана покушао је да да одговоре на пет кључних питања која барем мало расвјетљавају кризу која би могла да доведе до међународног сукоба.
Напетост на граници између Украјине и Русије и потенцијални ратни сукоб већ је месецима, ако занемаримо пандемију, светска тема број један. У мору информација и дезинформација којима нас свакодневно засипају западни и руски медији, многи су већ заборавили које су то околности које су довеле до актуалне кризе.
"ЦЕЛА НАША ЗЕМЉА ЋЕ СЕ БРАНИТИ И БИЋЕ ОЗБИЉНИХ ПОСЛЕДИЦА" Кличко спреман за Путинов напад на Украјину
НЕЗАПАМЋЕН ЗЛОЧИН: Дечак (15) убио своје РОДИТЕЉЕ и млађег брата, тела крио три дана у породичној кући (ВИДЕО)
СИГУРНОСНЕ КАМЕРЕ ЗАБЕЛЕЖИЛЕ БРУТАЛАН ПРИЗОР: Полио девојку пићем у фацу, не знајући да је ПРВАКИЊА У БОКСУ, а онда уследио драматичан обрт!
Симон Тидал из Гардијана покушао је да да одговоре на пет кључних питања која барем мало расвјетљавају кризу која би могла да доведе до међународног сукоба.
Зашто Русија прети инвазијом на Украјину?
Портпарол руске владе свакодневно одбацују било какве наводе да спремају инвазију на Украјину. Исто је поручио и руски председник Владимир Путин у разговорима са француским председником Емануелом Макроном и америчким председником Џоом Бајденом.
Како пише Тиндал, постоје два проблема у вези са овим изјавама. Прво, тешко да ћете наћи икога у западним владама ко би поверовао у ове наводе, а друго: ако су Путинове намере заиста мирољубиве, зашто је онда 130.000 руских војника распоређено дуж украјинске границе. То, дакако, може бити и Путинов блеф, али ко је спреман да се клади на тако нешто?
Шта покреће Путина?
Постоје бројне теорије. Верује се да Путин жели поновно да наметне руску сферу утицаја у источној Европи, посебно у бившим совјетским републикама Естонији, Литанији, Летонији, Белорусији, Грузији и Украјини. Наиме, Путин је често оплакивао њихов губитак након пропасти Совјетског Савеза. Такође, Путин се нада да ће да покаже Западу (а и сународницима) како је Русија још увек суперсила.
Зашто баш Украјина?
Путин се боји да би се стратешки важна Украјина могла приближити Западу. Ту се првенствено мисли на НАТО. Такођер, противи се и приближавању Кијева Еуропској унији јер у Украјини влада демокрација, што укључује слободу говора, слободне медије и слободне изборе. Русија се тешко може тиме похвалити, а ако би Руси слиједили украјински примјер - тешко да би Путин дуго издржао на власти. Такођер, Путин је носталгични ревизионист који Украјину сматра повијесним дијелом Русије, а њезин губитак симболом руског пораза у Хладном рату.
Зашто баш сада?
Путин је вароватно нањушио слабости Запада након низа примера. НАТО је понижен прошле године у Авганистану, а Џо Бајден је сву пажњу усмерио на Кину, а не Европу. Путину треба једна велика победа како би учврстио сопствени положај на домаћем терену. Поготово након санкција Запада повезаних са нападом на Украјину 2014. године када је анектирао Крим и преузео контролу над регијом Донбас.
Који су Путинови захтеви?
Како би се окончала актуелна криза, Путин жели чврсте гаранције НАТО-а да неће никад у своје чланство примити Украјину, као ни Грузију и Молдавију. Такође жели да се Северноатлантски савез повуче из Пољске, Румуније и Бугарске, бивших чланица Варшавског пакта. Жели од Кијева да службено призна аутономни статус Донбаса, као и да Украјина одустане потпуно од Крима (као део такозваног споразума из Минска).
Жели да ограничи или зауставити и распоређивање нових америчких пројектила средњег домета у источној и јужној Еуропи. Такође, жели и да редизајнира европску "безбедносну архитектуру", како би поновно успоставио утицај Русије и проширио нен геополитички досег. На већину тих захтева, САД кажу "не". Отуда и садашња криза, закључује Гардијан.