"Улазимо у еру опасности од нуклеарних сукоба" Сви погледи усмерени ка Русији и Северној Кореји, а већа опасност вреба овде?! Аларм - упозорење се тиче и Србије
"Две трећине света тренутно је у рату или на ивици рата. Рапидно расте ризик од Трећег светског рата, а улазимо и у еру опасности од нуклеарних сукоба. Иако су сада сви погледи усмерени ка Русији и Северној Кореји када је о томе реч, мислим да ипак највећа опасност прети од потенцијалног окршаја Кине и Америке", рекао је Хиројуки Акита, истакнути коментатор популарних јапанских новина „Nikkei Схинбун“.
Акита је одржао предавање под називом „Опасност од глобалних симултаних конфликата – улога и перспектива Јапана“ у Амбасади Јапана у Београду.
Према његовим речима, Јапан има изузетно битан и компликован геополитички положај.
Јапан у загрљају медведа, јежа и мишићаве Кине
- Јапан је једна од најопаснијих и најкориснијих локација. Суочава се са земљама у околини као што је Русија, за коју ја волим да кажем да је велики медвед у овом региону. Онда је ту Кина, која просто речено постаје све мишићавија и јако се богати последњих година. Ту је још и Северна Кореја, за коју волим да кажем да је јеж, која често тестира и лансира разне ракете преко територије Јапана - објаснио је он.
Како сада букте оружани сукоби на више страна света, Акита сматра да због тога расте ризик од Трећег светског рата.
- Постоје грађански ратови у Африци, рат у Украјини, на Блиском истоку, постоји ризик од конфликта у Азији. Ако дође до напада на Тајван, то би онда био рат Сједињених Америчких Држава и Кине, који би несумњиво увукао и Јапан. Ово на неки начин доводи до стварања нових сила Осовине, које сада чине Кина, Русија, Северна Кореја и Иран - рекао је Акита.
Сарадња Русије, Кине, Ирана и Северне Кореје
Он наглашава да постоје четири земље које доводе до дестабилизације широм света, а њихове међусобне односе и сарадњу Акита је истраживао током вишедеценијске новинарске каријере. На почетку, ту су Русија и Кина.
- Русија и те како сарађује са Кином у Индо-Пацифику. Ја сам избројао да су војне вежбе Русије и Кине одржане 11 пута само од јануара до септембра ове године. Од 2017. године, било их је више од 50. Русија са Кином сарађује да би уплашила Јапан и Америку. Међутим, Кина има више користи од ове сарадње. Кина даје 90 одсто делова и 70 одсто микроелектронике Русији за производњу оружја. Ово је буквално подмазивање руске ратне машине - каже он.
Срж ове сарадње, према мишљењу Аките, није поверење, већ нужда.
- Русија и Кина не верују једна другој, али је Русија приморана на блиске односе због војне сарадње. Свет се сада налази у ситуацији као касних тридесетих година прошлог века, пре него што је почео Други светски рат - наглашава новинар.
Онда, постоји сарадња Русије и Северне Кореје.
- Када је реч о Северној Кореји, Москва подржава развој програма за ракете и сателите Пјонгјанга. Сада постоје наводи да Русија снабдева Северну Кореју деловима за нуклеарну подморницу. Тиме Москва даје неку врсту безбедносног кишобрана Пјонгјангу. Према подацима које сам прикупљао, у 2024. години било је 65 провокација Северне Кореје које су упућене региону, а углавном је у питању лансирање ракета. Поређења ради, 2023. године било их је 29. Ово не би било могуће без заштите Русије. То је разлог да Пјонгјанг само настави са провокацијама. Свим овим поступцима, Русија ради на дестабилизацији Азије - истакао је Акита.
Међутим, ова сарадња не би функционисала да и Москва не добија нешто.
-Северна Кореја шаље муницију Русији, а сада постоје извештаји и да шаље војску у Русију. То потпуно мења природу рата у Украјини. Уколико је истина, тај потез Северне Кореје значи проглашење рата Украјини. Северна Кореја је паметна земља, не верујем да би за џабе слали трупе да се боре у Украјини. На основу споразума који су недавно потписали Ким Џонг Ун и Владимир Путин, ко нападне једну земљу, напао је и другу. Том логиком, ако је Ким сада испоштовао споразум и послао војнике да се боре за Русију, сасвим је логично да ће очекивати подршку Русије. Ако, рецимо, Северна Кореја уђе у рат са Јужном Корејом, Ким ће очекивати помоћ Русије - каже новинар.
Када је реч о Ирану, познато је да је Техеран послао Русији дронове типа "Шахед". Према подацима до којих је дошао Акита, Иран је Русији послао бар 4.000 дронова до маја 2024. Постоји сумња да шаљу и балистичке ракете, а Русија заузврат помаже свемирски програм Ирана.
Одбрамбена стратегија Јапана
Због свих изазова и опасности које прете свету, Јапан је последњих година почео да развија неки вид одбрамбене стратегије.
- Јапан жели да ослободи и отвори Индо-Пацифик. Ту постоје две битне ствари - економски и безбедносни фронт. Јапан мора да појача своју, али и одбрану околних, савезничких држава. Битна је сарадња са Америком, али и Аустралијом, Јужном Корејом, Великом Британијом и Француском, али и безбедносна помоћ другим земљама Азије - објашњава Акита.
Ера опасности од нуклеарних сукоба
Иако се практично сви прибојавају због нуклеарних претњи Русије и Северне Кореје, Акита каже да највећу опасност представља потенцијални сукоб Кине и Америке.
- Улазимо у еру опасности од нуклеарних сукоба, а највише од сукоба Кине и Америке. Када бисмо целу ситуацију и земље поредили са климатским феноменима, Северна Кореја би била циклон. Русија, са друге стране, ураган, а Кина представља климатске промене у целини. Они мењају екосистем светске политике - сматра Акита.
Када је о Србији реч, он каже да је наша земља у специфичној позицији.
- У региону постоји вакуум моћи, битно је шта ће Србија урадити. То је врло далеко од Азије, далеко је од Русије, а довољно је далеко и од Европе, тако да је важно донети одлуку о стратешком положају. У случају да дође до било каквог великог рата, и Јапан и Србија би били у проблему - закључио је он.
Србија Данас/Блиц