УМРО познати политичар: Срби га добро запамтили! ПРОГЛАСИО распад ЈУГОСЛАВИЈЕ
Он је председао Арбитражном комисијом Мировне конференције о Југославији, која је 1991. закључила да је СФРЈ у процесу дезинтеграције, на темељу чега су 15. јануара 1992. државе Европске економске заједнице (ЕЕЗ) признале државну независнот Хрватске и Словеније у постојећим границама
Роберт Бадентер, француски правник и политичар, преминуо је у 95. години, јавља Ле Монде.
Бадентер, бивши социјалистички француски министар спољних послова, рођен је 1928. у Паризу. Био је и професор права на Сорбони, председник француског Уставног већа и сенатор француске Националне скупштине.
У својој дугогодишњој правничкој и политичкој каријери у првом реду се залагао за укидање смртне казне у Француској, у чему је 1981. и успео.
Кад је Франсоа Митеран постао председник у мају те године, именовао је Бадентера за свог министра правосуђа. Укидање смртне казне постало је приоритет нове социјалистичке владе, али је у неким круговима наишло на снажан отпор. Бадентер је из прве руке сведочио језивом крају гиљотине и био је одлучан прогурати закон.
Био је и предани борац за декриминализацију хомосексуалности.
Роберт Бадентер је председао Арбитражном комисијом Мировне конференције о Југославији, која је 1991. закључила да је СФРЈ у процесу дезинтеграције, на темељу чега су 15. јануара 1992. државе Европске економске заједнице (ЕЕЗ) признале државну независнот Хрватске и Словеније у постојећим границама.
Арбитражна комисија у оквиру Мировне конференције о Југославији, познатија као Бадентерова комисија, била је арбитражна комисија коју је установило Веће министара Европске економске заједнице (ЕЕЗ) 27. августа 1991. године, а чији је задатак био да решавањем спорних правних питања поспеши мирно решавање кризе у бившој Југославији.
Роберт Бадентер именован је председником петочлане комисије коју су чинили председници уставних судова из држава чланица ЕЕЗ-а.
Према мишљењу комисије, у закључку донесеном 29.11.1991., СФРЈ се распала, а границе између бивших федеративних јединица узете су као државне границе новонасталих земаља, које се силом не могу мењати, преноси Јутарњи.
Ова одлука је пружила правну подлогу за признања независности република бивше СФРЈ.