УПОЗОРАВАЈУЋЕ ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Бразилски сој се мења тако да смањи ефикасност вакцина
Научници су саопштили да би те промене могле учинити вирус отпорнијим на вакцине које циљају "спајк протеин"
Научници у Бразилу су утврдили да сој П1 новог коронавируса, који је одговоран за тренутни смртоносни талас КОВИДА-19 у тој земљи, мутира тако да обезбеђује већу отпорност на антитела стварају вакцине.
ОРЛ специјалиста упозорава: Ове симптоме не смете да игноришете! Ево како да заштитите нос и дисајне путеве!
ДРЖАВА СЕ ДОСЕТИЛА КАКО ДА ПОДСТАКНЕ МАСОВНУ ИМУНИЗАЦИЈУ: Један документ је довољан!
ДЕФИНИТИВНО СЕ ПОПУШТАЈУ КОВИД МЕРЕ: Незванични центар Европске уније отвара границе за све
Медији преносе да су научници Фондације Освалдо Круз из Риа де Жанеира (Фиоцруз) спровели истраживање сојева који циркулишу у Бразилу и пронашли мутације у "спајк" делу вируса који је одговоран за улазак и заражавање ћелија.
Научници су саопштили да би те промене могле учинити вирус отпорнијим на вакцине које циљају "спајк протеин" и верују да је то још један механизам који вирус производи да би избегао деловање антитела.
Ројтерс преноси да је Фелипе Навека, један од аутора студије коју је Фиоцруз спровео у амазонском граду Манаусу, где се верује да је сој П1 настао, рекао да се чини да су ове промене сличне мутацијама виђеним у још агресивнијој јужноафричкој варијанти коронавируса, за коју су истраживања показала да неким вакцинама значајно смањује ефикасност.
- Ово је посебно забрињавајуће јер вирус наставља да убрзава своју еволуцију - рекао је Навека, преноси агенција.
Студије су показале да је сој П1 чак 2,5 пута заразнији од оригиналног коронавируса и отпорнији на антитела, а за Естер Сабино, научницу са медицинског факултета Универзитета у Сао Паулу, која је водила прво секвенцирање генома коронавируса у Бразилу, мутације соја П1 нису изненађујуће с обзиром на брз темпо преноса.
- Ако имате висок ниво преноса, као што је тренутно у Бразилу, ризик од нових мутација и варијанти расте - рекла је Сабино.
Медији преносе да су се до сада вакцине, попут оних које су развиле АстраЗенека и кинески Синовак, показале ефикасним против бразилског соја, али да Сабино сматра да би даље мутације могле то да доведу у питање.