УПОЗОРЕЊЕ ЕПИДЕМИОЛОГА КОЈЕ СВЕ ТРУДНИЦЕ МОРАЈУ ДА ЗНАЈУ: Објављена најновија студија, има разлога за бригу
Трећина новорођених беба позитивних на ковид-19 заразиле су се вирусом у још у материци мајке или приликом порођаја
Трећина новорођених беба позитивних на ковид-19 заразиле су се вирусом у још у материци мајке или приликом порођаја, показала је најновија студија објављена данас.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/16/italija.jpg?itok=c2BVI2C8)
КОРОНА ПОНОВО ПОКОРИЛА ИТАЛИЈУ: Оборен још један "црни рекорд", број новооболелих неконтролисано расте
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/01/najnovijav.jpg?itok=OGR3XPqs)
ХИТНО СЕ ОГЛАСИО ПРЕМИЈЕР ЈЕРМЕНИЈЕ: Турска и Азербејџан планирале блицкригом да заузму Карабах
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/15/s24iqbj9_1.jpeg?itok=xQTR5mhE)
ПСИ БОЉИ ОД ПЦР ТЕСТА! Ова руска раса је била пред изумирањем, а онда је откривено да може да НАЊУШИ КОРОНУ
Иако је вирус редак код новорођенчади, лекари су желели да утврде који су потенцијални ризици с којима се бебе суочавају уколико тестови открију да имају инфекцију убрзо након рођења.
Лекари у Француској испитали су 176 објављених случајева неонаталних корона вирусних инфекција код којих су новороденчад барем једном била позитивна или су пронађена антитела, и како је установљено око 70 одсто беба инфекцију је добило у болници где су биле изложене ризику, а 30 одсто у материци или приликом порођаја.
Такође, у студији коју је објавио Натуре Communications установљено је да се у 50 одсто случајева вируса код новорођенчади радило о асимптоматским случајевима.
Од преосталих 50 одсто случајева 64 одсто је имало упалу плућа, 52 одсто проблеме са дисањем, 44 одсто temperraturu, 36 одсто проблеме са храњењем, дијареју и повраћање.
Веома мали број беба, само 18 одсто развило је неуролошке симптоме од раздражљивости и летаргије до проблема са тонусом мишића.
У студији се наводи, да дојење не ствара ризик од преноса инфекције, међутим, уколико је мајка инфицирана, шансе да се болест пренесе на бебу у првих неколико дана су скоро пет пута већи него ако ако су мајка и беба раздвојени.
Докторка Данијел Де Лука сматра да иако је то ретка појава, важна је за лекаре, који треба да буду свесни да бебе могу да буду рођене са вирусом.
- На почетку пандемије поједини су сматрали да виру неће дотаћи бебе. Ретко је али се дешава - рекао је он.