УПОЗОРЕЊЕ ЗА ЦЕО СВЕТ! Они су хваљени због начина на који су победили корону, сада се БОРЕ СА ТРЕЋИМ ТАЛАСОМ
Упркос томе што дели границу са Кином, у којој је забележен први случај корона вируса, Хонгконг је успео да број инфекција одржи ниским и да избегне екстремне блокаде које су уведене у деловима Кине, Европе и САД.
Донедавно је Хонгконг хваљен због начина на који се борио са пандемијом корона вируса. Међутим, сада их погађа не други, већ трећи талас, а стручњаци кажу да ово треба да буде упозорење за цео свет.
Упркос томе што дели границу са Кином, у којој је забележен први случај корона вируса, Хонгконг је успео да број инфекција одржи ниским и да избегне екстремне блокаде које су уведене у деловима Кине, Европе и САД.
Међутим, Хонгконг сада погађа не други, већ трећи талас инфекције. Влада је упозорила да је здравствени систем пред колапсом и управо су забележили рекордан дневни број инфекција.
ЕРДОГАНУ НЕЋЕ БИТИ ДОБРО! На Блиском истоку НИЧЕ НОВА АЈА СОФИЈА: Откривено где и ко је "подиже" (ВИДЕО)
ДАЉЕ НЕЋЕШ МОЋИ: Руски авион пресрео америчке изнад Црног мора, чим су угледали СУХОЈ подвили репове и побегли
ЛЕТЕЛИЦЕ КОЈЕ НИСУ СА ЗЕМЉЕ: ТАЈНИ ПРОГРАМ Пентагона за истраживање НЛО, ускоро се ОБЈАВЉУЈУ ОТКРИЋА (ФОТО/ВИДЕО)
Шта је пошло по злу и које лекције треба да науче земље које се боре и са пандемијом и економским суновратом изазваним блокадом?
Како је дошло до трећег таласа?
Први случај корона вируса Хонгконг је забележио крајем јануара, што је довело до забринутости и паничне куповине, али је број заражених остао релативно низак и ширење се брзо ставило под контролу.
Други талас уследио је у марту, када су студенти и становници почели да се враћају из иностранства, што је довело до скока у броју увезених случаја.
Хонгконг је због тога увео строге граничне контроле, забранио нерезидентима улазак у град из иностранства, а сви који су се вратили морали су да иду у карантин на 14 дана.
Чак су увели и електричне наруквице за праћење оних који су долазили и били сигурни да ће остати код куће.
Све то, заједно са раширеном употребом маски и мерама социјалне дистанце, деловало је - Хонгконг је недељама био без случаја локалног преноса и чинило се да се живот враћа у нормалу.
Како је онда стигао трећи талас, који је довео до више од 100 нових случаја девет дана заредом?
Хонгконг је у петак пријавио 121 случај корона вируса.
- То је веома разочаравајуће и фрустрирајуће јер је Хонгконг имао у великој мери ствари под контролом - рекао је Малик Пеирис са катедре за вирусологију на Универзитету Хонгконг. Он верује да постоје две мане у систему.
Две озбиљне мане у систему
Прва, многи који су се вратили одлучили су се за 14-дневни карантин код куће, уместо да оду у карантинске кампове.
- Проблем је што је било и других људи у кући и они нису били ни под каквом рестрикцијом, долазили су и одлазили - рекао је професор Пеирис.
Међутим, верује да је озбиљнији проблем настао из одлуке владе изузме неколико група људи из тестирања и карантина када су ушли у Хонгконг.
Карантина је ослобођено око 200.000 људи, међу којима су поморци и особље авиона.
Џозеф Танг, специјалиста и лекар за заразне болести, изузећа описује као значајну "рупу" која повећава ризик од инфекције, посебно од помораца и посада авиона који су такође посетили туристичка места и користили јавни превоз.
Влада је касније признала да је ово изузеће криво за последње избијање заразе. Мере су сада пооштрене, али их је тешко применити.
Бенџамин Ковлинг, професор епидемиологије, рекао је да искуство Хонгконга са проблемом карантином ускоро би могло да се догоди и у другим земљама.
Укидање мера социјалног дисанцирања
Изузеће од карантина постоји неколико месеци, али је трећи талас стигао тек у јулу. Професор верује да је то због другог важног фактора - мере социјалног дистанцирања укинуте су у јуну.
- Док су те мере биле на снази, систем је могао да се носи са вирусом, али када су оне релаксиране увезене инфекције су се брзо рашириле. То је лекција за све - поручио је он.
Крајем јуна влада је дозволила јавна окупљања до 50 људи, а након месеци усамљености, људи су почели да се виђају са породицом и пријатељима. Влада је рекла да ствари изгледају добро и олабавила рестрикције.
Стручњаци се слажу да поновно увођење мера социјалне дистанције већ има ефекта и надају се да ће се Хонгконг вратити на нулу локалних инфекција у року од четири до шест седмица.
У овом тренутку изазов је зауставити увезене инфекције - посебно након укидања мера социјалне дистанце.
То је изазов са којим ће се и друге земље суочити када буду успешне у спречавању вируса унутар својих граница, јер - када дођете до ниског нивоа преноса унутар свог становништва, нерегулисани уноси споља могу довести до катастрофе.
Избори одложени за годину дана
Влада Хонгконга данас је одложила септембарске парламентарне изборе за годину дана, рекавши да је то било неопходно услед скока у броју инфекција.
Међутим, опозиција је оптужила владу да користи пандемију као изговор да спречи људе да гласају.
Опозициони активисти надали су се да ће добити већину у законодавном савету (ЛегЦо) у септембру, искористивши љутњу због наметања контроверзног закона о националној безбедности у Хонгконгу и страха да ће слободе на територији бити угрожене.
У четвртак је влада забранила 12 продемократским кандидатима да учествују у изборима.
ЈЕЗИВ СНИМАК УБИСТВА: Без милости искасапио жену док су деца вриштала, случајни пролазник ЗАБЕЛЕЖИО СВЕ (ВИДЕО)
НАРУШАВАЊЕ ТЕРИТОРИЈАЛНЕ ЦЕЛОВИТОСТИ РУСИЈЕ ПРОГЛАШАВА СЕ ЗА ЕКСТРЕМИЗАМ: Путин потписао важан закон за будућност Русије
УРНЕБЕСНО: Да ли је овај МЕДА најљубазнији комшија који ревносно износи ђубре? (ВИДЕО)
АМЕРИКАНЦИ СУМЊИЧАВИ ПРЕМА РУСКОЈ ВАКЦИНИ ЗА КОРОНУ: Мало је вероватно да ће нас Русија престићи
ОД ОВОГА СМО СВИ СТРАХОВАЛИ, МРАЧНЕ ПРОГНОЗЕ СЗО: Сада се зна колико дуго ћемо осећати последице пандемије