УСКОРО КРЕЋЕ ОДЛУЧУЈУЋА ФАЗА РАТА! Израелска војска спремна да Појас Газе сравни са земљом! Ево где ће СТРПАТИ милионе Палестинаца
"Биће страшно, али ће преживети"
Израелска војна кампања у граду Гази вероватно је у завршној фази. Примирје које је договорено како би се омогућило ослобађање израелских талаца и палестинских заробљеника, одгодиће нападе Израелских одбрамбених снага (ИДФ) на четири до девет дана, зависно од тога колико талаца Хамас одлучи да ослободи, пише Index.hr.
![Austrijska vojska](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2016/11/14/austrija.jpg?itok=DjNFQwS-)
АУСТРИЈА ПОСЛАЛА ТРУПЕ У АКЦИЈУ: Становништво се мора заштитити!
![Hamas](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/11/24/hamas.jpg?itok=aBynMXsS)
ХАМАС ИПАК НАСТАВЉА СА РАЗМЕНОМ ТАЛАЦА! Замена затвореника наставља се вечерас? Успели напори Катара и Египта
![Gaza](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/10/22/collage_maker-22-oct-2023-02-05-pm-7166.jpg?itok=dVeiEdYU)
СТРАВИЧНА СИТУАЦИЈА У ГАЗИ: Палестинцима и даље није стигла потребна помоћ, тела својих најмилијих траже по рушевинама
Израелски стручњаци очекују да ће се битка за контролу над градом Газа наставити након што примирје истекне и да ће трајати још недељу до 10 дана. Али шта ће се догодити када израелска војска усмери пажњу на јужни део Газе, као што је премијер Бењамин Нетанијаху наговестио?
Израел је обећао да ће уништити Хамас где год постоји. Претпоставља се да су вође Хамаса, Јахја Синвар и Мохамед Деиф, негде на југу, заједно с хиљадама бораца и вероватно значајним бројем израелских талаца, пише BBC у анализи.
Прети ли већа катастрофа?
Ако Израел одлучи да учини на југу оно што је већ учинио на северу, хоће ли западна - посебно америчка - добра воља почети да нестаје? Будући да је већина од око 2,2 милиона људи у Појасу Газе сада нагурана у јужне две трећине територије, да је много бескућника и трауматизованих особа, прети ли већа хуманитарна катастрофа?
Једна од последњих капи која ће прелити чашу могао би да буде поглед на стотине палестинских цивила збијених у шаторима усред пешчаних поља на месту које се зове Маваси.
Према УН-овој агенцији за помоћ Палестинцима (UNRWA), готово 1,7 милиона људи расељено је широм Појаса Газе од 7. октобра. Највише их је на југу, где живе у претрпаним склоништима. Званичници УН-а говоре о очајним условима, о десетинама хиљада људи који су се склонили у школе, болнице и у неким случајевима у шаторе. Ране зимске кише већ су узроковале поплаве, што је додатно повећало беду.
Израелци спомињу "сигурно подручје" као решење
Већ неколико недеља израелски званичници говоре о решењу - такозваном "сигурном подручју" у Мавасију, танком појасу углавном пољопривредног земљишта дуж обале Средоземног мора, близу египатске границе.
Прошле недеље су леци бачени изнад оближњег града Кан Јунис који су упозоравали на предстојеће ваздушне нападе и поручивали људима да се макну на запад, према мору.
У објави на друштвеним мрежама, ИДФ-ов портпарол за арапске медије Авичај Адрае рекао је да ће становници Газе у Мавасију пронаћи одговарајуће услове за заштиту својих ближњих. Али колико је реално очекивати да ће се тамо склонити више од два милиона људи док у близини бесни рат? И колико су "одговарајући" услови у Мавасију?
Карта овог подручја показује поља, стакленике и раштркане кућа. Иако је тешко бити сигуран, подручје које дефинише Израел широко је око 2,5 км у најширем делу и нешто више од четири км дугачко. Др. Мајкл Милштајн, бивши саветник за палестинска питања израелског координатора владиних активности на територијима (ЦОГАТ), назива га "лепим и плодним местом, али прилично малим".
"Тамо нема ничега"
Хуманитарне агенције имају друкчије мишљење. "То је мали комад земље", каже Џулијет Тома, директорка комуникација за UNWRA: "Тамо нема ничега. То су само пешчане дине и палме".
Сваки покушај да се смести стотине хиљада расељених људи у подручју којем очито недостаје основна инфраструктура - нема болница - представљаће УН-у огроман хуманитарни изазов. Проблем ће бити већ и постављање склоништа за хитне случајеве, највероватније шатора.
То је такође морални изазов с дубоким историјским одјеком - велики део становништва Газе потиче од избеглица које су живеле у шаторима након протеривања из Израела 1948. године.
У Појасу Газе већ се налази осам избегличких кампова, који су се током деценија развили у пренапуњене градове. УН не желе да буду одговорне за постављање још једног кампа. Израелски званичници кажу да ће надлежне агенције осигурати да помоћ стигне до Мавасија преко прелаза Рафа, удаљеног више од 10 км. Нису рекли како ће то функционисати у пракси.
Американци преговарају с Израелцима
Наводно амерички званичници покушавају да преговарају с Израелом о додатним безбедним подручјима, укључујући и једно у Даханији, на крајњем јужном делу Појаса Газе.
Према одредбама споразума о ослобађању талаца, који је ступио на снагу јуче, Израел би такође требао да пусти 200 камиона помоћи у Газу сваки дан, много више него последњих недеља. Међутим, према изјави челника 18 УН-ових агенција и невладиних организација које су укључене у пружање помоћи палестинским цивилима, израелски планови су одбачени: "Нећемо учествовати у успостави било какве "сигурне зоне" у Гази која је створена без договора свих страна".
Званичници УН-а кажу да договор мора укључивати Израел, Хамас и Палестинску управу са седиштем на Западној обали.
"Рецепт за катастрофу"
Без изричитог спомињања Мавасија, изјава од 16. новембра упозорава да би једнострани предлози Израела могли да доведу многе животе у опасност. Један од потписника изјаве, др. Тедрос Гебрејесус, главни директор Светске здравствене организације (WHO), назвао је планове "рецептом за катастрофу".
- Покушај трпања толико људи на тако мало подручје с тако мало инфраструктуре или кључних услуга значајно ће повећати ризике за здравље људи који су већ на рубу преживљавања - рекао је Гебрејесус.
"Биће страшно, али ће преживети"
Израелски званичници кажу да је крив Хамас зато што занемарује опасности. Маваси је, кажу они, једино подручје за које су се израелске снаге обвезале да неће нападати. "Биће страшно, али ће преживети", каже потпуковник Ричард Хект, портпарол ИДФ-а.
За Израел је то питање војне нужности. Као што је Хамас био стациониран у граду Гази, тако борци и инфраструктура ове организације постоје у Кан Јунису и Рафи. Уклањање цивилног становништва пре напада, тврде Израелци, хуман је начин да се победи Хамас.
- Људима у Израелу се не свиђа ситуација да становници Газе буду негде у Мавасију, на хладним зимским кишама, али која је алтернатива? Ако неко има идеју како да уништи Хамас без тога, нека се јави - каже пензионисани генерал-мајор Јаков Амидрор, бивши израелски саветник за националну безбедност.
"Питање је колико ће трајати западно стрпљење"
Изгледи за продужену патњу, појачани екстремном пренатрпаношћу и суровим зимским условима, сигурно ће допринети растућој међународној узнемирености због израелске војне кампање у Гази.
- Спровођење нове велике копнене операције у том подручју угрожава жртве и прети расељавањем цивила у размерима који ће поткопати међународне симпатије према Израелу. Питање је колико ће трајати западно стрпљење - рекао је за BBC један западни званичник, говорећи строго под условом анонимности.
Нетанијахуова влада зна да може да рачуна на велике резерве добре воље Запада, након ужаса које је починио Хамас 7. октобра. Али израелски званичници такође знају да те резерве нису бескрајне и да ће међународни позиви на суздржаност вероватно постати гласнији када примирје буде завршено и Израел настави своју војну кампању.
Спрема се одлучујућа фаза
- Надам се да међународни притисак након завршетка примирја то неће спречити. Надам се да влада премијера Нетанијахуа неће поклекнути под притиском. То је оно што грађани Израела очекују од својих вођа - каже др. Ејал Хулата, који је водио израелски Савет за националну безбедност од 2021. до 2023. године.
Будући да се ближи зима и Израел се припрема за одлучујућу фазу своје кампање, а нема договора о томе како поступити с цивилним становништвом, продужена агонија Газе вероватно ће се наставити. Можда чак и погоршати, пише Index.hr.