УСКОРО НОВА ПРАВИЛА ЗА УЛАЗАК У ВЕНЕЦИЈУ: Пратиће сваку особу која је ступила ногом у град, а мораћете и да ПЛАТИТЕ УЛАЗ
Контролисаће се колико је људи у Венецији и, ако их буде превише, нови посетиоци неће моћи ући
Из контролне собе у полицијском седишту у Венецији туристе ће ускоро посматрати "Велики брат".
Специјалне цене европских градова само у Travellandu! Аутобусом за 79€, авионом за 279€
ОДЈЕКИВАЛИ РАФАЛИ У КАБУЛУ: Талибани отворили ватру на демонстранте на протесту (ВИДЕО)
ТРАГЕДИЈА КОЈА ЈЕ ПОТРЕСЛА СВЕ! Андреа удавила своје петоро деце, полицајци затекли језив призор, "дечак је плутао у води" (ВИДЕО)
Како би се изборила с превише туристичких долазака, Венеција жели да забележи сваку особу која је ступила ногом у град.
Помоћу 468 CCTV камера, оптичких сензора и система за праћење мобилних телефона могу разликовати становнике од посетилаца, Италијане од странаца, видети откуд људи долазе, куда иду и колико се брзо крећу, пише Ројтерс.
Сваких 15 минута власти добијају податак колико је град пун људи, а уз то и колико се гондола креће по Каналу Гранде или диже ли се море на опасне нивое.
Од три до 10 евра за улазак у град
Месец дана након што су крузери добили забрану уласка у лагуну, градске власти планирају затражити од туриста да резервишу посету преко апликације и наплаћивати једнодневним посетиоцима између три и 10 евра улазак у град, зависно о годишњем добу.
Контролисаће се колико је људи у Венецији и, ако их буде превише, нови посетиоци неће моћи ући.
Градоначелник Венеције Луиги Бруњаро рекао је да је његов циљ одрживији туризам у граду који посети 25 милиона људи годишње. Признаје да ће нова правила бити тешко спровести.
- Очекујем протесте, тужбе, свашта... али имам обавезу учинити да овај град буде погодан за живот за његове становнике, као и подношљив за оне који га желе посетити - рекао је новинарима у недељу.
Потенцијални посетиоци су скептични.
Бруњаро је рекао да власти још морају одлучити шта значи превише људи и када ће нова правила ступити на снагу. Очекују да би то могло бити између следећег лета и 2023.
Схема о којој се већ говорило 2019. одгођена је због пандемије корона вируса, преноси "Радио Слободна Европа".
"Желимо да људи резервишу"
Током локдауна прошле године становници Венеције могли су да уживају у уским уличицама без хорди туриста, а море у лагуни постало је чисто јер по њој нису возили моторни чамци. Али с оволетњим повратком гостију, званичницима поновно постаје јасно да Венеција не сме, због властитог преживљавања, да не зна колико је људи у граду.
- Постоји физички лимит броја људи који могу истовремено бити у граду - рекао је Марко Бетини, главни директор Венисе, ИТ компаније која стоји иза система праћења, у партнерству с телеоператером ТИМ-ом.
- Не желимо никога оставити или онемогућити људима да дођу у Венецију. Желимо да људи резервишу, кажу нам куда желе да иду, шта желе да посете, како бисмо пружили бољи квалитет услуга - рекао је.
Бруњаро је одбацио бојазни око заштите приватности, али његова је порука јасна: контролишући број туриста који долазе, тражимо и да се пристојно понашају.
- Не можете доћи у купаћем костиму. Не можете скакати с моста или се напити. Ко год долази, мора да поштује град - каже он.
У Венецији, која данас има 55.000 становника, за разлику од 50-их година, кад их је било 175.000, Бруњаров план разлог је за ужарену дебату јер се неки боје да ће мање финансијски способни туристи одустати од доласка. Други подржавају градоначелников план.
- Ту сам 30 година и некад је било другачије. Некад је Венеција заиста била романтична -каже Стефано Верати који продаје мурано стакло и не свиђају му се једнодневни туристи.
- Сада се само журе да купе кебаб, направе селфи на мосту Риалто и затим поновно ухвате воз. Не знам уживају ли ти људи заиста - каже он.