УСКОРО НОВА ПРАВИЛА ЗА МИГРАЦИЈЕ ШИРОМ СВЕТА: Уколико је у матичној земљи ваздух загађен мигранту мора бити одобрена виза? (ВИДЕО)
По Париском споразуму, мигранти не могу да буду враћени у земљу у којима им је здравље угрожено климатским променама
Један од водећих правних стручњака за заштиту околиша у Великој Британији Саилеш Мехта је упозорио да ће загађен ваздух бити разлог за масовне миграције. С њим су сагласни и други познаваоци овог проблема.
ХИЉАДЕ МИГРАНАТА ХРЛИ КА ГРАНИЦИ: И нико није сигуран како ће реаговати полиција! (ФОТО, ВИДЕО)
АУСТРИЈАНЦИ СТАВИЛИ СВЕ "ПОД КЉУЧ" ДО 8. ФЕБРУАРА: Обичне маске више не важе!
МОЖЕ ЛИ КАФА ОЈАЧАТИ ОДНОСЕ ДВЕ ЗЕМЉЕ? Си Ђинпинг послао невероватну поруку Американцима
- Веза између миграције и онечишћења околиша је јасна. Док глобално загрејавање чини да делови планете Земље буду неусловни за живот, масовне миграције постаће уобичајне. За загађење ваздуха и воде не постоје националне границе. Можемо онемогућити да хуманитарна и политичка криза постане егзистенцијална, али да би се у томе успело лидери морају деловати одмах - указао је.
Мехта је напоменуо да сваки човек има право на чист ваздух.
- Владе и судови су то почели препознавати као кључно људско право. Овај проблем не постоји само у Бангладешу и другим земљама у развоју. Аерозагађење је узрок смрти 200.000 људи годишње у Великој Британији. Једна од четири смрти је повезана са загађеним ваздухом - нагласио је.
Мехта је коментарисао значај заштите околиша у контексту права након што је суд у Француској одлучио да из ове земље не депортује мушкарца пореклом из Бангладеша, а који има астму. Његов адвокат је као аргумент навео да би се депортацијом угрозило здравље његовог брањеника јер је ваздух у Бангладешу знатно загађен.
Суд у француском Бордоу је укинуо налог да се 40-годишњак депортује у ову земљу јер би се, како је истакао суд, суочио са здравственим проблемима услед загађеног ваздуха.
Према индексу еколошке ефикасности престижних универзитета Јел и Колумбија, Бангладеш је у прошлој години рангиран на 179. место по квалитету ваздуха. У ваздуху ове државе се налази шест пута више штетних материја од стандарда који је прописала Светска здравствена организација (СЗО).
Специјални изввестилац Уједињених нација за људска права и околиш доктор Давид Бојд је сагласан с Мехтом.
- Загађен ваздух узрокује смрт седам милиона особа годишње, па је разумљиво да су људи приморани да мигрирају у мјеста гје могу да заштите здравље. Загађен ваздух је глобална катастрофа којој се не придаје на важности у јавном здравству у мери у којој то заслужује. То је случај јер већина људи која умире је сиромашна или је угрожена на неки други начин - мишљења је Бојд.
Према његовим речима, свој рад је посветио да људи препознају право на живот у здравом окружењу, а то подразумијева и чист ваздух-
- Учествујем у неколико битних парница по овом питању у Јужној Африци и Индонезији. Оно што је добра вест да имамо добра решења којима се истворемено третирају загађен ваздух и климатске промене. То пре свега подразумева што бржи престанак кориштења фосилних горива - оценио је Бојд.
Координатор у Коалицији за климу и миграције Алекс Рандал је мишљења да треба омогућити сигурне и легалне руте за миграције.
- Случај попут споменутог у Француској је свакако важан корак напред. Они имају потенцијал да буду темељ за друге случајеве где климатске пормјене могу бити релевантан аргумент да неко не буде депортован. То је већ случај код особа из острвских држава Пацифика које су на удару климатских промена - казао је Рандал.
Како је истакао, реткост је да овакви случајеви буду правни преседан и они који имају овакве проблеме остају у сивом подручју права.
Према подацима Фондације за еколошку правду, сваке 1,3 секунде једна особа је присиљена да напусти свој дом због климатских промена, а милионима њих недостаје правна заштита. Позвали су све земље да чим пре спроведу Париски климатски споразум.
Пресудом Комитета за људска права УН-а из 2020. је одлучено да је незаконита депортација ако се људи враћају у земље где би њихов живот могао бити угрожен климатским променама.
Претпоставља се да ће десетине милиона људи у деценији пред нама бити приморани да мигрирају због глобалног загрејавања.