УЗ ОВУ ПЕСМУ САХРАЊЕНА ЈЕ И ЈОВАНКА БРОЗ: Сви знају њене стихове, али не и како је настала и где се прво изводила (ВИДЕО)
Многи од вас су стихове песме „Bella циао“ чули у разним приликама
Свирали су је многи музичари широм света - од хорова до Ману Чаоа, а на простору бивше Југославије бендови КУД Идијоти и Гоблини, као и Горан Бреговић.
Уз ову песму сахрањена је некадашња прва дама Југославије - Јованка Броз, а коришћена је и као филмска музика за југословенски филм из 1969. Мост.
Данас се пева међу навијачима разних клубова, али је и даље незаобилазни део фолклора политичких скупова, чак се једном приликом и цео трг у Фиренци орио с овом песмом, а италијански свештеник дон Андреа Гало 2012. године током службе изводио ју је у цркви у Ђенови.
Многи од вас су стихове песме „Bella циао“ чули у разним приликама, али мало ко се запитао како је ова песма уопште настала и коју је улогу имала.
Bella циао (Лепотице, здраво), је песма италијанских партизана из времена Другог светског рата, коју је певао читав левичарски антифашистички покрет отпора у Италији, односно сви анархистички, комунистички и социјалистички борци.
Аутор текста је непознат, док је мелодија највероватније узета из једне народне песме настале у Падској низији.
Данас се „Bella циао“ не гледа као искључиво партизанска или идеолошка песма, већ као "песма слободе духа, жеље за општом слободом и демократијом", односно као "симбол отпора неправди".
Песма је први пут продрла у свет тек након рата, и то 1947. из Прага, где је одржан први од „светских фестивала демократске омладине", који ће своју репризу имати у Будимпешти 1949, а затим у Берлину 1951.