Ужасна трагедија на пристаништу, има мртвих! Хитно се огласила Камала Харис (ВИДЕО)
Платформа препуна људи који су чекали трајект урушила се касно у суботу послеподне на острву Сапело.
Најмање седморо људи је погинуло након што се део бродског пристаништа срушио, због чега је најмање 20 особа пало у атлантске воде у близини обале америчке савезне државе Џорџије.
Бродови америчке обалске страже у суботу увече тражили су нестале особе.
Несрећа, у којој је такође више особа повређено, догодила се током прославе мале заједнице Гула-Гичи, потомака црних робова на острву Сапело, рекле су власти.
Платформа препуна људи који су чекали трајект урушила се касно у суботу послеподне на острву Сапело, око 100 км јужно од Саване, рекао је Тајлер Џонс, портпарол Одељења за природне ресурсе Џорџије, који управља трајектном луком.
- Ми и бројне агенције тражимо преживеле - рекао је Џонс.
Камала: Молимо за све оне који су погинули или су повређени
Потпредседница Камала Харис, која се налази у главном граду државе Атланти због председничке кампање, објавила је саопштење касно у суботу, рекавши да је администрација председника Џоа Бајдена у блиском контакту с државним и локалним званичницима и да је понудила сву потребну савезну подршку.
- Вечерас се Даг и ја молимо за све оне који су погинули или су повређени у урушавању прилазног моста на трајектном пристаништу на острву Сапело у Џорџији, као и за чланове њихових породица и вољене -рекла је Харис, мислећи на свог супруга, Дага Емхофа .
- Чак и упркос овом сломљеном срцу, наставићемо да славимо и поштујемо историју, културу и отпорност заједнице Гулах-Гичи - додала је.
Хеликоптери и бродови обалске страже опремљени сонарима одмах су започели операције потраге и спашавања, рекли су званичници. Узрок несреће није одмах био познат.
До острва Сапело може се доћи само бродом, а трајекту је потребно око 20 минута да стигне до његове обале.
Људи су обележавали Дан културе, годишњи фестивал којим се слави историјска црначка заједница на острву, једна од неколико преживелих острвских заједница од Џорџије до Северне Каролине.
Верује се да су људи познати као Гулах или Гичи у тој америчкој држави задржали велики део свог афричког наслеђа због своје изолације.
- Наше мисли и молитве упућене су свима који су укључени, укључујући целу заједницу острва Сапело - стоји у саопштењу Одељења за природне ресурсе Џорџије.
Извор: Србија Данас/Index.hr