ВАКЦИНА ДРАСТИЧНО СМАЊУЈЕ ПРЕНОС ВИРУСА: Нова истраживања цепива АстраЗенека дају охрабрујуће резултате
Најновија истраживања показују да вакцина АстраЗенека смањује ширење вируса за 67 одсто
Посљедња истраживања су показала да вакцина британско-шведске компаније АстраЗенека драстично смањује ширење коронавируса.
Улажу у будућност - Меридиан стипендира најбоље домаће студенте
ТРАМПОВА АДМИНИСТРАЦИЈА ОДУЗЕЛА РОДИТЕЉИМА 5.500 ДЕЦЕ: Бајден заокреће кормило, нова усељеничка политика мења све!
ТИМ СЗО СТИГАО У СТРОГО ЧУВАНУ ЛАБОРАТОРИЈУ У ВУХАНУ: Да ли је инфицирани лаборант заразио целу планету? (ФОТО)
Британски званичници су похвалили резултате те су истакли да је масовна вакцинација кључ окончања пандемије коронавируса, пише Њујорк Тајмс.
Вакцину су заједничким напорима развили компанија АстраЗенека и Универзитет Оксфорд, а она не само да штити људе од озбиљне болести и смрти, него драстично смањује преношење коронавируса. Подаци новог истраживања наглашавају важност масовне вакцинације с циљем завршетка пандемије.
Ово истраживање са Оксфорда први је документовани доказ да вакцина против короне може смањити преношење вируса. Након обимног истраживања које су научници спроводили сваке недеље, утврђено је да је смањене позитивности на тестовима код вакцинисаних 67 одсто.
Према резултатима, вакцина може смањити преношење коронавируса за две трећине.
- Сада знамо да вакцине смањује преношење вируса и да ће нам помоћи да изађемо из ове пандемије. Резултати требају уверити све да их вакцина чини сигурним, али и да ће их спречити да пренесу вирус на друге особе - изјавио је за BBC секретар британског министарства здравља Мат Хенкок.
Такође, научници су установили да једна доза вакцине има ефикасност од 76 посто у спречавању коронавируса. Подаци су скупљени у периоду од три месеца након давања прве вакцине, изузев троседмичног периода потребног да заштита има ефекта.
Ови подаци не могу бити генерализовани те се не односе на друге вакцине.
Осим тога, охрабрујући подаци подржавају британску стратегију и стратегију других земаља која гласи да приоритет треба бити што већи број првих доза вакцина. Показало се да је вакцина ефикаснија када је интервал између две вакцине дужи од првобитно планираног периода од четири седмице. Научници сматрају да је оптималан тромесечни период када су залихе ограничене.