Вакцина против короне је ТРКА ЗА ПРОФИТ? Да ли ће она бити доступна СВИМА или само "БОГАТОЈ ЕЛИТИ"?
После вести од уторка да је експериментална вакцина против ковид-19 произвела заштитна антитела код мале групе здравих волонтера, гуверенер Њујорка Ендрју Куомо изјавио је да би будућа вакцина требало да буде једнако доступна свим људима.
- То не може бити ситуација у којој само богати, само привилеговани могу да добију вакцину, јер једна компанија има права и не могу да произведу довољне количине за све - рекао је Куомо.
Он је поновио захтеве више од 140 светских лидера који су прошле недеље ургирали да вакцина против корона вируса буде доступна свима, као одговор на спорну изјаву француске фармацеутска група "Санофи" да би њихова потенцијална вакцина најпре била доступна Америкацима.
Италијанка на лутрији освојила Пикасову слику вредну милион евра
АФРИКА НОВО ЖАРИШТЕ! Мрачна предвиђања научника: Оболеће још милион, умреће 40.000
КОРОНА ДРАСТИЧНО ПРОМЕНИЛА ПОЛИТИЧКЕ СТАВОВЕ НЕМАЦА: Кина постала омиљенија од САД, ево шта кажу подаци
Компаније широм света ужурбано раде на проналаску и развоју вакцине. То је глобална трка за здравље, али и профит. Фирме се у том спринту такмиче против времена, јер је немогуће довољно брзо произвести довољно велику количину да покрије читаву популацију.
Јасно је да ће у таквој неједначини неко морати да има предност, што популистима широм планете може дати повод да своју антиваксерску публику алармирају причама корона вакцини "резервисаној за елиту".
Међутим, иако тренутно нема међународних правила за фер расподелу, и фармацеутска индустрија и струка труде се да будућа дистрибуција буде што шира и равноправнија.
Тренутно је све препуштено тржишној снази. Фармацеутске компаније имају право да, на основу сопственог интереса, процене коме ће прво продати готову вакцини или чак да ли им се исплати да је развију.
Државе, са друге стране, често имају теденцију да забораве на међунаодну сарадњу када је питање живота и смрти, што је најбоље показала глобална "пленидба" респиратора на почетку пандемије.
Да би се превазишао тај несклад, тражи се компромисно решење, а све наде се тренутно полажу у глобалну агенцију за набавке.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш прогласио је вакцину против корона вируса за "јавно добро", а са њим су се сложили лидери ЕУ, представници светских влада, међународних организација и Фондација Била Гејтса који су обећали 4. маја да ће издвојити укупно осам милијарди долара за истраживање, производњу и испоруку могуће вакцине и лека.
Од тог новца би могла да настане глобална агенција за набавку вакцина и лекова која би независно радила на дистрибуцији лекова према унапред договореном кључу, тврде из Светске здравствене организације.
Међутим, акцији се није прикључила Америка, која оптужује СЗО да је превише наклоњена Кини. За разлику од ЕУ, Сједињене Државе већ имају неку врсту агенције за набавку, такозвану БАРДА-, која обавезује компаније да производе у Америци.
Она већ сарађује са европским фармацеутским концерном "Санофи". Веровало се да ради на томе да се лекови најпре обезбеде за Америку, што је недавна изјава из "Санофија" донекле и потврдила.
ПАДА ГРАД У ОБЛИКУ КОРОНА ВИРУСА, а грађани у паници: Стручњаци су сада ОБЈАСНИЛИ ОВАЈ ФЕНОМЕН (ФОТО)
Где је погрешила Шведска? Први у Европи по смртности: "ШВЕДСКИ МОДЕЛ" САДА ПЛАЋА ЦЕХ
НОВА ОТКРИЋА О КОРОНИ: Охрабрујућа сазнања америчких научника о развијају ИМУНИТЕТА након ковида
ХИТНО! СЗО ИЗДАЛА ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПОДАТКЕ: Рекордан број нових случајева заразе корона вирусом у једном дану!
ПАНИКА У КИНИ, ВРАТИО СЕ МУТИРАНИ КОРОНА ВИРУС! Више од 100 милиона људи поново у КАРАНТИНУ