ЈЕДИНИ СПАС ПРОТИВ КОРОНЕ - ВАКЦИНАЦИЈА: Која држава се одлучује за које цепиво и због чега
Борба против пандемије корона вируса одвија се успорено јер главно оружје - вакцина - није свуда стигло.
Њујорк тајмс је на основу података програма "Оур world ин дата" (наш свет у подацима) којим управљају стручњаци са Оксфорда, направио мапе које показују колико се људи у којим државама до сада вакцинисало као и то које се вакцине где користе.
БАЈДЕН НАРЕДИО ПОВЛАЧЕЊЕ ОПАСНОГ НАОРУЖАЊА ИЗ ПЕРСИЈСКОГ ЗАЛИВА: Вашингтон се устремио на Кину и Русију
ПРЕМИЈЕРКА ПОВУКЛА ПОТЕЗ ВРЕДАН ДИВЉЕЊА: Повећане минималне зараде и порез за најбогатије
САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО: Руски пуковник открио шта се крије иза распоређивања 28 тактичких група батаљона на Крим
Широм света је примењено више од 564 милиона доза вакцина, што је 7,4 дозе на сваких 100 људи. Већ постоји велики јаз између програма вакцинације у различитим земљама, а милиони људи и даље чекају на прву дозу вакцине.
Како на глобалном нивоу за сада остаје недовољан број доза у оптицају, већина земаља усредсредила је своје напоре почетка масовног вакцинисања на приоритетне групе попут клинички осетљивих људи (старијих од 60 година) као и оних који се налазе на самим фронтовима борбе против короне, попут лекара и медицинских сестара.
Када се гледа по броју датих доза (већина вакцина против короне које су у употреби даје се из две дозе) Израел је убедљив победник.
Израел вакцинише своје становништво брже од било које друге земље, са 112 доза на 100 људи.
За њим следе Сејшели (100 доза на 100 људи), па Уједињени Арапски Емирати са 84, Чиле (53), Велика Британија (51), Бахреин (48), Малдиви (45), САД (44), Малта (37). Водећу десеторку затвара Србија са 33 дате дозе на 100 људи.
Када се гледа по проценту вакцинисаног становништва Србија је још боље пласирана - на деветом месту је са 20 одсто становништва, које је примило бар једну дозу и 13 одсто оних који су добили и другу, показују табеле на Њујорк тајмсу.
Остале земље Балкана су далеко иза Србије.
Такође постоји упадљива подела између континената. Мање богате земље ослањају се на споразум о дељењу вакцина под називом Ковакс, који има за циљ да обезбеди две милијарде доза до краја године.
Тако се у Северној Америци убедљиво највише даје вакцина - 27 доза на 100 људи, а следи Европа са 16. На зачељу је Африка са свега 0,7 доза на 100 људи.
Десет различитих вакцина примењује се широм света, наводи "Оур world ин дата". Вакцина Фајзер/Бајонтек, за коју је утврђено да је 95 одсто ефикасна у смањењу инфекција корона вирусом, тренутно се користи у 80 земаља. Још неколико земаља је одобрило вакцину, али тек треба да започну са администрацијама.
Међутим, у највише држава се користи вакцина компаније АстраЗенека, чак 94, чија је примена у неким земљама била обустављана, па настављана због сумње на повезаност ретких јављања згрушавања крви у неким случајевима са овом вакцином.
Светска здравствена организација (СЗО) и Европска агенција за лекове (ЕМА) утврдили су да је АстраЗенекина вакцина, иначе развијена на Оксфорду, безбедна и ефикасна.
Иначе, ретки случајеви згрушавања крви су пријављивани и након вакцинисања Фајзеровим цепивом и то у приближном проценту као што је то био случај са АстраЗенеком.
Научници и даље покушавају да утврде шта је узрок згрушавања крви који је пријављен код неких особа које су претходно биле здраве. Како је писао Скај Њуз, научници су истакли да то може да изазове и сама болест ковид-19, али и трудноћа и нека контрацептивна средства.
Вакцина америчке компаније Модерна даје се у 34 државе, кинески Синофарм у 21, а руски Спутњик В у 20 држава.
У Србији се тренутно користе четири вакцине: Фајзерова, АстраЗенекина, Спутњик В и Синофарм.
Међутим, многе европске државе разматрају да, иако ЕМА није одобрила Спутњик В, почну и са њеном применом, с обзиром на то да масовна вакцинација у државама ЕУ не иде очекиваном брзином, а такође и још нису добиле наручене дозе од компаније Астразенека.
Већина вакцина које се тренутно користе захтевају две дозе да би пацијент био потпуно вакцинисан. Изузетак је вакцина коју је направила компанија Џонсон & Џонсон, а која се тренутно даје само у САД и Јужноафричкој Републици.