КАКО МОТИВИСАТИ ГРАЂАНЕ ДА СЕ ВАКЦИНИШУ: Ево како то раде у другим земљама - чија је тактика најбоља?
Када је кренуо процес вакцинације, неке државе су имали више успеха од других и боље су напредовале на том пољу.
Неке су од самог почетка разним погодностима и поклонима мотовисале људе да се вакцинишу. Сада поједине државе налажу обавезну вакцинацију за здравствене раднике и запослене у одређени секторима. Које земље још покушавају поклонима, ваучерима или новчаним средствима да мотивишу грађане да се вакцинишу, а које су изабрале другачију тактику?
Бока Которска нуди само најбоље: Хотел ДЕЛФИН БИЈЕЛА 4* од 309€ за 7 полупансиона
БОРИС ЏОНСОН БИО У КОНТАКТУ СА ЗАРАЖЕНИМ: Мораће да се тестира свакодневно иако је имао корону и вакцинисао се
ДРАМА У ЦИРКУСУ, ПРЕДАТОР ШЧЕПАО ЖЕНУ! Чељусти јој зарио у ногу, таман га обуздали, а онда је уследио још бруталнији напад! (ВИДЕО)
Кина: Сладолед и храна као "мито"
Једна од земаља која поклонима покушава да приволи грађане на вакцинацију је Кина. То се односи на давање бесплатне хране и сладоледа.
Најмногољуднија земља на свету жели да вакцинише око 80 до 85 одсто својих грађана како би стекли "имунитет крда" до децембра. То значи да би морало да се вакцинише око милијарду људи. Део кампање за вакцинацију су плакати, банери и видео-рекламе, као и лекари, телевизијски водитељи и они који су већ вакцинисани који јавно апелују на грађане да учине исто. Власти су се средином године досетиле још једног трика – да „подмите“ грађане и поклонима.
Након прве дозе вакцине у појединим деловима Кине добијали су се поклони: јаја и брашно, бонови за куповину или карте за биоскоп. Акцијом руководе тзв. "комшијски одбори", нешто попут месних заједница. Ти одбори су у Кини и иначе задужени да спроводе и контролишу политику Комунистичке партије на локалу, преноси Дојче веле.
Ипак, ово није уродило плодом као се очекивало, тако да су сада власти у појединим деловима Кине издале саопштења да ће невакцинисаним грађанима укинути приступ болницама, школама и неким јавним службама.
Невакцинисаним радницима супермаркета и власника тезги неће бити дозвољено да раде. Негде су мере још екстремније. У неким градовима ученицима неће бити дозвољено да иду у школу уколико оба родитеља нису у потпуности вакцинисана.
Неки региони су грађанима дали рок до краја јула да се вакцинишу, а неки су одредили рок за средину јула.
САД: Од лутрије до авионских карата
Првобитан план САД био је да до 4. јула вакцинишу већи део нације и достигну колективни имунитет. Јурећи тај рок скоро све државе САД у једном моменту су нудиле награде за грађане који одлуче да приме неку од вакцина која су у понуди.
Тако су, сви становници Вашингтона који приме вакцину против коронавируса учествовали у лутрији у којој је главна награда невероватних милион долара, док ће још неколико њих добити „утешне награде“ од 250.000 долара. Ове награде нису биле и једине у оквиру програма за подстицање вакцинације. На списку су и школарине, авионске карте, затим карте за спортска такмичења, поклон картице….
Гувернер Охаја Мајк ДеВине први је увео лутрију као подстицај за вакцинацију када је у мају објавио да ће петоро људи старијих од 18 година који се вакцинишу добити милион долара. У Калифорнији десеторо вакцинисаних становника били су у прилици да добију по 1,5 милиона долара, док је „срећни добитник“ из Новог Мексика могао да освоји десет милиона долара.
Другачији приступ Немачке и Француске
За разлику од Кине и САД, две најјаче европске силе одлучиле су да вакцинацију подстакну повластицама за вакцинисане.
Тако је Немачка најавила да ће уз доказ о вакцинацији, особе које су примиле једно од одобрених цепива неће морати да се тестирају, рецимо, при одласку код фризера или у зоолошки врт. Такође, били су ослобођени тестирања или одласка у карантин кад допутују у Немачку, осим ако долазе из земаља које је Институт „Роберт Кох“ прогласио подручјима где доминирају мутације вируса. За вакцинисане тада није важило ни правило о максималном броју особа које смеју да се окупе нити полицијски час.
Што се тиче Француске, Емануел Макрон навео је да ће вакцинација бити обавезна за здравствене раднике од 15. септембра. Ако се не буду вакцинисали суочавају се са суспензијом плате или отказом.
Макрон није увео обавезну вакцинацију за све, али је нагласио да ће животи невакцинисаних Француска бити изузетно отежан, чак и у ситуацијама да седе са пријатељима на кафи или да ручају ван својих домова.
Од 1. августа се уводе ковид пропуснице које ће бити обавезне за све који желе да иду у ресторане. Сви ће морати да имају или доказ да су вакцинисани, да су прележали корону или негативан ПЦР тест. Због тога се 2,2 милиона људи пријавило у року од 48 сати да се вакцинише. Макрон најавио да ће Француска почети да наплаћује тестове на вирус, а који су до сада били бесплатни.
Ова вест је поделила земљу. Са једне стране људи пружају подршку одлуци Макрона, док неки нису баш најсрећнији због нових мера.