КАКО ДРУГЕ ЗЕМЉЕ МОТИВИШУ ЉУДЕ НА ВАКЦИНАЦИЈУ: Новац, брашно, пиво и поклони - ко здравље воли нек изволи
Државе широм света на разне начине мотивишу становништво на вакцинацију
Док у многе делове света вакцине против короне још нису стигле, тамо где јесу, многи људи су, упркос свим доказима о њиховој ефикасности, и даље скептични.
АНГЕЛА МЕРКЕЛ ПРИЗНАЛА ПО КО ЗНА КОЈИ ПУТ: Одговорност Немачке је трајна и велика!
СЗО ОБЈАВИЛА ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПОДАТКЕ: Чак милион људи на дан, то је страшно!
УЖАСНА НЕСРЕЋА УЗНЕМИРИЛА МЕШТАНЕ НА ПРИМОРЈУ: Одмах су чамцима кренули у потрагу кад се пред њима појавио језив призор
Вакцинација против короне није обавезна, али се показало да је она тренутно једино право оружје за борбу против пандемије.
Ипак, многи људи и даље, из различитих разлога, оклевају да приме цепиво које, у најмању руку, смањује шансе да се шири зараза и да се прималац теже разболи.
Због тога се државне, локалне власти, али и разне компаније окрећу различитим начинима да људе привуку да се вакцинишу.
Неки политичари у Британији, Хонг Конгу и другде изнели су идеју о директним уплатама онима који се вакцинишу. То су, у међувремену, неке државе почеле да спроводе.
Тако су власти у Србији решиле да свима који су се вакцинисали и који то учине до краја маја, уплати 3.000 динара на рачун. Такође, они који се вакцинишу у тржном центру Ушће на поклон могу да добију и вредне ваучере.
Србија није једина, сличне иницијативе су покренуте и појединим америчким градовима.
Након што су стручњаци указали на то да ће САД тешко моћи да ускоро остваре колективни имунитет, поједини градови и државе су решили да буду креативни. У Мериленду запосленима у државном сектору који приме вакцину против ковид-19 нуде 100 долара.
- Подстицаји попут ових су још један начин да истакнемо значај вакцинације и снажно охрабрујемо бизнисе широм државе да размотре да понуде неке подстицаје својим запосленима – рекао је гувернер Лари Хоган, преноси Вашингтон пост.
Он је истакао да су вакцине безбедне, ефикасне, бесплатне и доступне са или без заказивања у целој држави.
У Њу Џерсију, гувернер Фил Марфи рекао је да становници старији од 21 године који у мају добију најмање једну дозу вакцине испуњавају услове за бесплатно пиво ако покажу картицу за вакцинацију на некој од неколико пивара које учествују у програму.
Конектикат има сличан програм, у оквиру којег становници који су примили најмање једну дозу вакцине могу да добију бесплатан напитак - алкохолни или безалкохолни - у одређеним ресторанима у мају.
Широм САД, популаран ланац продавница крофни "Криспи крим" нуди бесплатне крофне за оне који су се вакцинисали. Бесплатно пиво нуди и "Бадвајзер", а неке продавнице нуде бесплатне хот-догове.
Кина жели да до јуна вакцинише до 40 одсто свог становништва. Како би испунила тај амбициозни циљ, влада користи сва расположива средства.
Након прве дозе вакцине понекад се добијају и поклони: јаја и брашно, бонови за куповину или карте за биоскоп. Акцијом руководе тзв. "комшијски одбори", нешто као месне заједнице. Ти одбори су у Кини и иначе задужени да спроводе и контролишу политику Комунистичке партије на локалу. Ова инцијатива се показала успешном, пише Дојче веле. Неки Кинези су рекли да испрва нису хтели да се вакцинишу, али су се предомислили.
Пре него што је почео са масовном вакцинацијом, Емирати су имали нагли пораст заражених, јер су се на лето отворили за туристе.
Сада су Емирати међу највакцинисанијим државама, а у Дубаију, како би још више подстакли људе да приме цепиво, нуде се и посебни попусти. Тако, на пример, један ланац ресторана нуди попуст од 10 одсто за оне који су примили прву дозу вакцине и 20 одсто за обе дозе.
Градске власти Москве надају се да ће суграђане старије од 60 година мотивисати да се вакцинишу поклонима и попустима.
Градоначелник главног града Русије Сергеј Собјањин потврдио је да ће сви грађани од 60 и више година који се вакцинишу добити на поклон 1.000 рубаља (око 11 евра), поклон ваучер и купоне за попуст у продавницама, апотекама и кафеима, преноси BBC.
У Детроиту нуде поклон картице за 50 долара свима који одвезу неког локалног становника на неко од места за вакцинацију које води градско здравствено одељење.
Нема ограничења колико људи могу да зараде возећи становнике Детроита да би се вакцинисали, али они који зараде 600 или више долара мораће да пријаве тај приход пореској служби.
Мађарска ће попустити неколико ограничења за носиоце владине имунитетне картице која се додељује вакцинисанима.
Власници картица могу приступити затвореним трпезаријама, хотелима, позориштима, биоскопима, бањама, теретанама, библиотекама, музејима и другим рекреативним местима.
И у Немачкој је у плану да се за све вакцинисане олакшају неке од мера ограничења.
Већ од суботе (8. мај) вакцинисани грађани у Немачкој могли би да буду изузети од одређених мера против пандемије, уколико Бундестаг и веће покрајина Бундесрат, као што се очекује, изгласају предлог Владе Ангеле Меркел, пише "Дојче веле".
Уз доказ о вакцинацији, људи више не би морали да се тестирају рецимо при одласку код фризера или у зоолошки врт, као што је сада на снази у већини покрајина. Такође, били би ослобођени тестирања или одласка у карантин кад допутују у Немачку, осим ако долазе из земаља које је Институт „Роберт Кох“ прогласио подручјима где доминирају мутације вируса.
За вакцинисане неће важити ни правило о максималном броју особа које смеју да се окупе нити полицијски час.
Пошто су ове акције тек почеле, тешко је закључити како ће утицати на одзив људи на вакцинацију. Међутим, стручњаци су оптимисти.
- Као људи, често боље реагујемо на шаргарепу него на штап - рекла је др Меган Рани са Универзитета Браун.
Она каже да су кампање вакцинације ефикасније када користе језик који не подразумева осећај дужности или обавезивање.
Рећи да постоји "вакцина резервисана за вас" је бољи приступ, него приморавање људи.