СТОПА УБИЈЕНИХ СВЕ ВЕЋА! Еквадору прети велика КАТАСТРОФА, криминални напади узели маха - Држава потонула у КРВОПРОЛИЋЕ
Еквадор је тренутно једна од најопаснијих држава на свету
Група тешко наоружаних људи упала је јуче у уживо програм телевизијског канала у Еквадору и претила људима, док су криминалне банде покренуле низ наизглед координисаних напада широм земље. Носећи пиштоље, митраљезе и динамит, маскирана и наоружана група упала је у седиште "ТЦ Телевисион" у највећем граду Еквадора, Гвајакилу.
РАТ ЈЕ ПОЧЕО! Насиље експлодирало широм земље, банде отимају полицајце и убијају их, војска кренула у контранапад!
ПОЧИЊЕ НОВИ РАТ, КРЕНУЛИ ТЕНКОВИ! Латиноамеричка држава окупља војску, комшије прогласиле ванредно стање!
ПОЛИЦИЈА ВЕЧЕРАС УПАЛА У ПРЕДСЕДНИЧКУ ПАЛАТУ, УХАПШЕН БИВШИ МИНИСТАР: Испливали нови детаљи драме великој европској држави
Председник Данијел Нобоа обећао је да ће стати на пут порасту стопе криминала када је дошао на председничку функцију, али се суочава са тешком борбом усред контроле над затворима, киднаповања полиције и бомбашких напада, пише Реутерс.
Зашто је безбедност Еквадора угрожена?
Безбедност у Еквадору погоршава се од пандемије коронавируса. Стопа убијених на националном нивоу порасла је на 8.008 у 2023. години, саопштила је влада, што је скоро дупло више у односу на 2022. годину, када је забележно више од 4.500 случајева насилне смрти. Прошлогодишње председничке изборе у Еквадору обележило је убиство једног од кандидата.
Влада кривицу види у све већем броју банди које кријумчаре наркотике. У еквадорским затворима, криминалне групе искористиле су слабу контролу државе. Затворско насиље је постало све чешће, што је резултирало стотинама смртних случајева. Гвајакил, приморски град који је највећи у Еквадору, сматра се најопаснијим у земљи, а његове луке су центар за шверц дроге.
Нобоа је преузео дужност у новембру најавивши "план Феникс" за јачање безбедности државе. План је за циљ имао увођење нове обавештајне јединице, тактичко оружје за безбедносне снаге, изградњу нових затвора са високим нивоом безбедности и појачано обезбеђење у лукама и на аеродромима. Међутим, тај план државу кошта око 800 милиона долара. Сједињене Државе обезбедиће 200 милиона долара за наоружање војске.
Шта је довело до кулминације насиља?
Полиција је у недељу саопштила да је Адолфо Масијас, вођа криминалне групе "Лос Чонерос", нестао из затвора у којем је служио 34-годишњу казну. Власти покушавају да му уђу у траг. У међувремену, од понедељка је пријављено више случајева насиља у најмање шест затвора, у којима су затвореници за таоце узели чуваре и остало особље затвора. Из затвора у Риобамби побегло је 39 затвореника, а неки су поново ухваћени.
До уторка се насиље проширило на улице, када је седам полицајаца киднаповано, а потврђено је пет експлозија у неколико градова, иако није било повређених. Председник Нобоа, који је истакао да неће преговарати са "терористима", рекао је да је насиље реакција на планове његове владе да изгради нови затвор високе безбедности за вође банди.
Шта влада Еквадора предузима да стане на пут овом проблему?
Нобоа је у понедељак прогласио шездесетодневно ванредно стање, омогућивши војне патроле. У декрету објављеном у уторак поподне, Нобоа је рекао да се ради о "унутрашњем оружаном сукобу" у Еквадору и окаректерисао неколико криминалних група као терористичке групе, укључујући и "Лос Чонерос". Декретом је наложено оружаним снагама да неутралишу групе.
Нобоина коалиција има већину у националној скупштини, што је недостајало његовом претходнику, али неки Еквадорци се питају зашто председник не предузима оштрије мере против банди. Нобоа планира да покрене плебисцит који би укључивао питање јавности да ли влада треба да укине забрану изручења Еквадораца тражених у иностранству и да ли би требало дозволити заплену имовине осумњичених криминалаца.
Србија Данас/Новости