Вашингтон подрива британску војну машинерију? Велике суме новца за одбрану Британије "ПЛОВЕ" преко океана
Корист америчкој, али не и британској економији
Значајне суме у име трошкова за одбрану Велике Британије „плове“ преко океана, што доноси корист америчкој, али не и британској економији. Ова ситуација све више брине један од најјачих синдиката Велике Британије.
Прочитајте и:
Према речима Стива Тарнера, помоћника генералног секретара једног од највећих синдиката Велике Британије „Јунајт“, негде до 2020. године чак до 25 одсто новца из буџета намењеног за британску одбрану отићи ће у САД. Тарнер је ово обзнанио током свог наступа у парламентарном Комитету за одбрану.
Чини се да британска влада активно ради на подривању способности Велике Британије да самостално производи војну технику, рекао је Тарнер у интервјуу за Спутњик.
- То је равно самоуништењу. Све ово не само да подрива суверену способност одбране Велике Британије, већ се и коси са жељама владе да развија заједничку индустријску стратегију. А то опет води ка томе да ће део британског новца намењеног за јачање одбрамбене, односно наменске индустрије, ’пловити‘ ка обалама других држава, као и да ће наша способност да се одбранимо зависити од хирова других држава и корпорација - додаје Тарнер.
Иницијално је парламентарна расправа у оквиру Комитета за одбрану била посвећена разматрању последица реструктурирања британског произвођача наоружања, компаније „БАЕ системс“ и судбини 1.900 запослених.
Знамо ШТА РАДИТЕ: Москва препоручила Терези Меј да проба КРИМСКО ВИНО
Према подацима којима располаже синдикат „Јунајт“, највише користи од британског буџета за одбрану имаће америчке компаније „Локид Мартин“ и „Боинг“. Раније се „Јунајт“ жестоко борио против отпуштања радника „БАЕ системс“ који раде у Великој Британији.
Торијевци узнемирени због висине трошкова за одбрану
Чланови кабинета британске премијерке Терезе Меј разишли су се у ставовима поводом државних издатака за одбрану уз врло оштре несугласице које су пак остале у оквирима Конзервативне партије. Министар за међународну трговину Велике Британије Лијам Фок је ипак о овоме обавестио новинаре 27. новембра.
У писму од 25. новембра, председник парламентарног Комитета за одбрану Џулијан Луис је тражио да се повећају давања из буџета на име одбране на чак 3 одсто БДП-а Велике Британије, што је за 1 одсто више од предвиђеног стандарда за државе-чланице НАТО-а.
У писму које је објављено 26. новембра у листу „Гардијан“ тврди се да би чак и ово повећање до 3 одсто могло бити недовољно како би се „запослило довољно људи и набавило онолико технике колико је неопходно да би се избегла девастација британских оружаних снага“.
ГОТОВО ЈЕ: Велика Британија излази из ЕУ 29. МАРТА 2019. године, у 23 сата!
Смањење буџета
Давања из британског буџета на име државне одбране константно су расла од 2000. године, након чега су се донекле снизила због светске финансијске кризе 2008. године. Показатељи су поново почели да расту 2016. године, први пут након кризе, и износили су, према званичним подацима, око 59,6 милијарди долара, односно 44,7 милијарди фунти стерлинга у текућој години.
Идеја је иницијално била да се штеди онолико колико би било потребно да би се број војника смањио на 70.000. Француска, најближи конкурент Велике Британије, има више припадника оружаних снага.
Јавиле су се и несугласице поводом могуће продаје британских војних бродова „Булворк“ и „Албион“. Одређени припадници војног руководства Велике Британије су упозорили да би продаја ових бродова нанела велику штету имиџу Британије међу осталим чланицама НАТО-а, али да би и озбиљно довела у питање реалне могућности Лондона да спроводи међународне поморске операције.