ВАШИНГТОН ПОНОВО ПЕТЉА! Потписали споразум, у ОВОЈ држави може доћи до великог крвопролића
САД не престају са мешањем у унутрашњих ствари држава
САД и Кенија потписале су у понедељак одбрамбени споразум по којем ће источноафричка нација добити ресурсе и подршку за распоређивање безбедносних снага јер је спремна да предводи мултинационалну мировну мисију на Хаитију за борбу против насиља банди, јавља "АБЦ News".
"НИКАД НЕ РЕЦИ НИКАД" Шеф Стејт департмента изненадио изјавом о могућем сусрету Бајдена и Путина (ВИДЕО)
ТРЕВИС КИНГ СТИГАО У ТЕКСАС: Пентагон саопштио шта чека америчког пребега у Северну Кореју (ВИДЕО)
ОВАЈ ПОТЕЗ НИКО НИЈЕ ОЧЕКИВАО Путин поново изненадио свет, Песков открио детаље
Амерички министар одбране Лојд Остин и кенијски министар одбране Аден Дуале потписали су споразум на састанку у главном граду Кеније, Најробију. Споразум усмерава одбрамбене односе ових земаља у наредних пет година док се рат у источној Африци против екстремистичке групе Ал-Шабаб повезане са Ал-Каидом интензивира.
Остин је захвалио Кенији што се добровољно пријавила да преузме вођство мултинационалних снага на Хаитију и поновио да ће америчка влада радити са Конгресом на обезбеђивању средстава од 100 милиона долара које је обећала на маргинама Генералне скупштине УН.
Остин је рекао да би остатак света требало да прати посвећеност Кеније глобалној безбедности и "појача и обезбеди више особља, опреме, подршке, обуке и финансирања".
Кенија је обећала да ће послати 1.000 припадника снага безбедности на Хаити да се боре против насиља банди у мисији која чека на званично одобрење Савета безбедности УН, али је већ добила подршку од УН и САД.
Дуале је рекао да је његова земља спремна да се распореди на Хаитију и навео "веома дугу историју глобалног очувања мира" Кеније на КиМ, у суседној Сомалији и Конгу.
Активисти за људска права су у међувремену изразили забринутост због распоређивања, наводећи историју кршења људских права током безбедносних операција у тој земљи.
Неки безбедносни аналитичари су изразили забринутост да ће постојати језичка баријера између снага из Кеније, земље у којој се говори енглески и свахили, и народа Хаитија, где су званични језици француски и креолски.
О регионалној борби против Ал Шабаба, Остин је рекао да се састао са председником Сомалије и да су се обојица сложили да је земља направила "значајан напредак у протеклој години против Ал Шабаба." Али Остин је такође рекао да "напредак није увек равна линија, тако да можемо видети да се ствари значајно побољшавају једног дана, а можда ћемо видети изазове следећег."
Сомалија је прошле недеље затражила од УН да паузирају на три месеца повлачење 3.000 војника у другој фази повлачења како би се омогућило прегруписавање снага те земље. Очекује се да ће Сомалија преузети своје пуне безбедносне одговорности до краја 2024.