ВАТРОМЕТИ БЕЗ ПУБЛИКЕ: Већи део света "закључан" за дочек Нове 2021. (ФОТО)
Окупљања су углавном била забрањена, а једна од ретких масовних прослава забележана је у Вухану, у граду из којег је корона кренула на свој смртоносни пут
Свет је у Нову, 2021. годину, ушао уз бројна ограничења због пандемије корона вируса и мада су у неким престоницама организовани традиционални ватромети уз присуство људи, тргови и улице су углавном били сабласно празни пошто су окупљања широм планете била већином забрањена.
ПРВА КОРОНА ВАКЦИНА ЗА ЦЕЛУ ПЛАНЕТУ: СЗО одобрила цепиво Фајзер-Бионтеха за хитну употребу
После вести о одобрењу продаје првог вештачког срца у Европи, познато је колико оно кошта!
Са којим корона билансом смо ушли у 2021. годину: Број оболелих расте, али један податак охрабрује!
Становници острва Самоа и Кирибати, која се налазе у Пацифичком океану, први су дочекали Нову годину, у 11 сати по средњоевропском времену. Спектакуларни ватромети приређени су на Новом Зеланду и Сиднеју, затим у Москви и Дубаију, али због рестриктивних мера против корона вируса у већини тих градова мало је било људи који су могли то уживо да их гледају.
У 21 час по средњоеврпском времену, Нову годину је прославио Дубаји, који је и овај пут приредио један од најскупљих ватромета који је овог пута трајао 7 минута. Уз придржавање епидемиолошких мера, власти су омогућиле окупљања тако да су бројни грађани присуствовали.
За разлику од Дубаија и неких других светских градова, дочек Нове године у европским престоницама због пандемије изгледао је потпуно другачије. У Атини је више од 10.000 полицајаца патролирало улицама, а грчке власти су донеле одлуку да полицијски час у овој држави траје од 10 сати увече па све до 17 сати 1. јануара.
Отказана су организована славља у Француској, Немачкој, Белгији, Финској, Великој Британији.
У Француској је влада наложила значајно присуство полиције у градским срединама од 20 сати када је почео полицијски час, а половина метро линија у Паризу је укинута током ноћи.
Ипак, било је дочека у "виртуелном свету". Зачетник електронске музике Жан Мишел Жар одржао је виртуелни концерт у дигитализованој верзији цркве Нотр Дам у Паризу, а одржан је спектакуларни ватромет у Версају.
Концерт под називом "Добродошли на другу страну" почео је у 23.25 сати, и трајао 45 минута и могао је да се прати на интернету.
Римљани су на Интернету и телевизији пратили двосатни свечани дочек. У Италији је до 7. јануара на снази полицијски час који почиње у 22 сата.
Немачка је у карантину до 10. јануара, а полиција је у новогодишњој ноћи патролирала улицама како би спречила масовна окупљања. У Баварској је на снази забрана изласка током ноћи, а грађани су у поноћ могли да изађу једино на балкон или у башту.
У Москви је Нова година дочекана због корона вируса доста скромније, али је ватромет у поноћ по локалном времену обасјао небо у руској престоници.
На Тајмс скверу у Њујорку није било уобичајне гомиле људи да одбројава секунде и прати спуштање кугле која ће означити крај 2020.године, пошто је полиција удаљавала људе и возила која би се заустављала у нади да ће видети блиставу кристалну куглу која се спушта.
Ипак, мали број људи пред полицијским кордоном пратило је овај спектакл за који је ове године издата препорука њујоршких власти да се посматра на телевизији од куће.
Било је и пољубаца и здравица али је полиција убрзо удаљила присутне. На бини испред које су стајале углавном снаге реда и безбедности, у последњим минутима пре поноћи, Џенифер Лопез је отпевала класик Aerosmith-a "Дреам Он" под експлозијом конфета.
Бразилци су 2021. годину дочекали су уз ватромет који су посматрали по до сада незабележеним мерама социјалног дистанцирања, углавном од куће.
Иако су плаже биле затворене а градски саобраћај редукован, на познатој плажи Копакабана у Рију било је и неколико стотина људи са маскама, на месту где је и до два милиона посетилаца ранијих година посматрало новогодишњи ватромет.
Друга страна бразилског дочека је слика са болничког одељења за интензивну негу у околини Сао Паула где лекари који су брину о ковид-19 пацијентима одржали минут ћутања у поноћ, на испраћају старе године, а затим својим пацијентима са маскама и заштитном опремом честитали долазак Нове 2021.године.
У Сиднеју, највећем аустралијском граду, чувени новогодишњи ватромет је одржан изнад моста над Заливом али скоро без икаквих гледалаца после недавне појаве новог жаришта заразе од 150 случајева на северу града.
Раније се у луци у Сиднеју окупљало милион људи, а овог пута су локације ограђене, популарни паркови затворени и чувени ноћни клубови сабласно празни. Велики број полицајаца био је присутан на том месту које личи на град духова.
Већи део становништва Јапана је ушао у 2021. годину породично, у својим домовима, а градоначелница Токија је замолила грађане да прескоче церемоније, што је већина поштовала.
- Корона вирус не познаје ни годишње ни новогодишње празнике - поручила је градоначелница.
Влада Јужне Кореје је забранила приватна окупљања за више од пет људи и затворила је скијашке центре и главне туристичке дестинације до 3. јануара.
Претходно је и Нови Зеланд дочекао Нову годину. Грађани су ушли у 2021. са величанственим ватрометом и светлосним ефектима са лучког моста у Окланду.
Нови Зеланд слави на уобичајени начин, јер се та земља изборила са корона вирусом, па су људи много опуштенији и смеју да се окупљају.
Велики број грађана Вухана, кинеског града одакле је прошле године почела пандемија корона вируса, због које је скоро цео свет за новогодишњу ноћ "закључан", изашао је ноћас на улице да дочка Нову годину.
Према традицији, стотине људи окупило се испред старе зграде царинарнице, једног од најпопуларнијих места за дочек Нове године у граду. Када је стари сат на згради показао поноћ, многи људи су пустили балоне у ваздух и пожелели срећну Нову годину.