ВАЗДУШНИ УДАРИ НИСУ ЈЕДИНИ ПРОБЛЕМ ЛИБАНА Да ли ће доћи до израелског копненог напада, зависи од једне ствари - ова РЕКА ЈЕ КЉУЧНА
Уколико Хезболах не повуче борце северно од реке Литани, Израел каже да "неће имати другог избора" осим да покрене трупе.
Река Литани (Лавовска река), која се простире у правцу исток-запад на југу Либана, пре скоро две деценије требало је да обележава крајњу тачку тампон зоне између Хезболаха и Израела, а сада је од кључне важности за спречавање копнене инвазије Израелских одбрамбених снага на територију северног суседа.
Скај њуз наводи да је Израел, у тренутку све већих страховања од избијања ширег сукоба на Блиском истоку, поручио да "неће имати другог избора" осим да покрене трупе уколико Хезболах, исламистичка организација из Либана која има подршку Ирана, не повуче борце северно од реке Литани.
Британска телевизија подсећа да је у ваздушним ударима ИДФ на Либан, који су почели у понедељак, до сада страдало најмање 564 особа, укључујући 50 деце и 94 жене.
Ови напади су уследили након што су припадницима Хезболаха, који има јак утицај у Либану, током два дана експлодирали пејџери и воки-токи уређаји, за шта је окривљен Израел.
Дени Данон, израелски амбасадор у УН, казао је да његова земља не жели ширење сукоба, али да неће дозволити Хезболаху да настави са провокацијама, истовремено оптуживши исламистичку организацију за кршење међународног права.
- Уколико се Хезболах, путем дипломатских напора, не повуче са наше границе и врати се на подручје северно од реке Литани, Исраел неће имати другог избора него да искористи сва средства на која полаже право како бисмо заштитили наше грађане и омогућили евакуисаним особама на северу (Израела) да се врате својим кућама - рекао је Данон.
Литани је најдужа река у Либану, која од извора до Средоземног мора тече 177 километара и важна је и за пољопривреду и као извор пијаће воде.
Оно што је још битније јесте да се она простире скоро паралелно с израелском границом и због тога је била од кључне важности за закључивање прекида ватре између Израела и Хезболаха којим је 2006. окончан њхов тадашњи рат.
Према Резолуцији 1701 Савета безбедности УН ИДФ је требало да се повуче са либанске територије на коју су ушли након упада Хезболаха у Израел, а заузват је исламистичка организација имала обавезу да се повуче северно од реке Литани, при чему би трупе УН и либанска војска контролисале мир на потезу између Лавовске реке и Плаве линије, односно границе Израела и Либана коју су утврдиле УН у мају 2000. године.
Прекид ватре јесте ступио на снагу пар дана након усвајања резолуција, израелске војска се повукла иза Плаве линије, али су Хезболах и друге наоружане групе остале на територији између ње и реке Литани.
Турска агенција Анадолија наводи да највеће растојање између границе и реке Литани износи 28 километара у централном делу Плаве линије, а најмање шест километара у најисточнијем делу.
Подручје јужно од реке Литани до границе има око 850 квадратних километара и око 200.00 становника, од којих су 75 одсто шиитски муслимани, а осталих 25 одсто чине сунитски муслимани, Друзи и хришћани.
Тако велика шиитска популација главни је аргумент њиховог заштитника Хезболаха за то зашто је остао на том подручју.
Србија Данас/Sky News/Анадолу Agency