"ВАЖНО ЈЕ ДА СЕ СРБИЈА НЕ ОДРЕКНЕ НИ САНТИМЕТРА ТЕРИТОРИЈЕ" Трамп од нас прави економски центар Балкана!
Ово тврди Џејмс Џатрас, амерички дипломата и некадашњи српски лобиста у Вашингтону
Трамп жели да од Србије направи економско чвориште Западног Балкана. Кад се све реши и какав год да буде статус Косова, Србија никад неће бити сателит Косова, али ће Косово увек бити сателит Србије.
ОД КОРОНЕ СЕ МОЖДА И ОПОРАВИМО, АЛИ ПОСТОЈИ ЈОШ ЈЕДНА ПАНДЕМИЈА: Стручњаци изнели прогнозе црне као ноћ
ДА ЛИ ЈЕ ВИРУС МУТИРАО? Најновија анализа указује да је ковид-19 променио своја смртоносна својства
РУСКИ ЛЕКАР УПОЗОРИО СВЕ МУШКАРЦЕ: Нова истраживања открила, корона може оставити трајне последице на ваш понос
Амерички председник Доналд Трамп и његова администрација желе да од Србије направе економски центар Балкана и то је главни разлог потписивања Вашингтонског споразума у Белој кући!
Ово тврди Џејмс Џатрас, амерички дипломата и некадашњи српски лобиста у Вашингтону. Џатрас истиче да би споразум Београда и Приштине који је парафиран у Трамповом присуству могао да води ка значајним економским везама Србије и 'Косова'. Према његовим речима, Трампова администрација жели да од Србије направи економско чвориште западног Балкана, јер Србија никада неће бити сателит 'Косова', али 'Косово' ће увек бити сателит Србије!
Амерички дипломата наглашава да ће тако нешто бити могуће изградити на практичним темељима, али је веома важно да се Србија не одрекне ни сантиметра свог суверенитета.
- Надам се већем српском економском утицају на Косову, као начину да се изгради и одржи органска веза са 'Косовом', без обзира на нерешена политичка питања. Трампова администрација жели да од Србије направи економско чвориште Западног Балкана јер, када се све реши, какав год да буде статус 'Косова', Србија никада неће бити сателит Косова, али ће Косово увек бити сателит Србије - истиче Џатрас за 'Sputnjik'.
Према његовим речима, Србија би могла да постане главни стожер региона и то би требало да искористи најбоље што може.
- То су предности инфраструктурне комуникације, трговачки путеви који сви гравитирају ка Србији. То даје, чак и Албанцима на 'Косову', мањак слободе за деловање, а Србији даје прилику за веће присуство на 'Косову' и можда плодно тле да се више Срба врати на Косово када услови то буду дозвољавали. Такође, мислим да Србија не би требало да прави компромисе по питању формалног, али по мом мишљењу, виталног питања суверенитета - наглашава Џатрас.
Коментаришући ове наводе, историчар и аналитичар Немања Старовић каже да је Трампова администрација добро разумела да није могуће успоставити мир на Балкану без Србије.
- Зато су променили приступ и почели да третирају Србију као партнера. Спознали су да није могуће развити балкански регион форсирајући било који облик сарадње против Србије, већ да једино има смисла подстицати пројекте у којима наша држава има централно место. Одлуке које су САД у погледу Балкана донеле претходних месеци стратешког су карактера и неће доћи до њиховог преиспитивања чак ни у случају да се на изборима промени председничка администрација у Вашингтону - уверен је Старовић.
Дипломата Милисав Паић, председник Српског спољнополитичког круга, оцењује да је Џатрас исправно изложио позицију САД у вези са њиховим најављеним повећаним економским присуством у региону.
- Превасходни интерес САД јесте потискивање растућег кинеског и руског економског, а затим и политичког утицаја, праћеног све развијенијом сарадњом у војној области. Србији, као економско најзначајнијој земљи у региону, одговара значајнији интерес САД за улагања. Пошто је политика администрације САД, пре свега, мотивисана глобалном преокупираношћу сузбијања утицаја Кине и Русије, подразумева се да Србија треба да води рачуна и о својим интересима, односно да чува односе са Русијом и Кином - закључује Паић.