РЕАКТОРИ СЕ ГАСЕ ПРЕ ПОНОЋИ: Детаљи гашења преосталих нуклеарки у Немачкој!
На протестима у Лингену, на северозападу земље, окупљени су тражили затварање погона.
Неколико сати пре гашења последњих реактора атомских централа у Немачкој, у неколико немачких градова данас су одржани протести противника, али и заговорника нуклеарне енергије.
- Ми желимо нуклеарну енергију приказати у позитивном светлу. За нас је нуклеарна енергија најбољи начин да задржимо благостање и да истовремено заштитимо околину - саопштили су припадници покрета Нуклеариа током протеста у близини Бранденбуршких врата.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/22/peskov.jpg?itok=DMOmX-A0)
"НЕМАЧКА АКТИВНО НАОРУЖАВА УКРАЈИНУ" Песков забринут - "Слични поступци и одлуке не могу донети ништа позитивно"
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/13/collage_maker-13-apr-2023-04-51-pm-8711.jpg?itok=e-hXp3Lp)
ЧЕКА СЕ ГЛАВНИ ПОТЕЗ Европа је превише блага према Кини? Макрон направио хаос у ЕУ, Немачка: То је несрећна изјава
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/14/1.jpg?itok=8aFFD5G4)
ПЕТ МИГОВА СТИЖУ У УКРАЈИНУ! Вапаји Зеленског услишени - Немачка дала зелено светло Пољској
Неколико стотина метара даље се у организацији Греенпеацеа окупило неколико стотина противника нуклеарне енергије који су славили гашење посљедња три реактора у Немачкој.
На транспарентима је приказан диносаур с натписом "Немачка атомска енергија - побеђена 15. априла 2023".
- Ово је огроман успех за отпор нуклеарној енергији који траје већ преко 40 година - рекао је директор Греенпеацеа за Немачку Мартин Каисер.
Организација за заштиту околине Греенпеаце је данашњи дан окарактерисала као добар дан за Немачку.
Истовремено је од немачке владе затражено да уложи напоре како би се пронашло решење за "нагомилани нуклеарни отпад".
Организација за заштиту околине БУНД је на неколико локација делом Немачке окупила око 2300 противника нуклеарне енергије.
На протестима у Лингену, на северозападу земље, окупљени су тражили затварање погона за производњу атомског горива које се налази у овом граду.
Вечерас, нешто пре поноћи, требало би бити угашени последњи реактори у нуклеарним централама Исар 2 и Neckarwestheim на југу, односно Емсланд на северу Немачке.
Прва комерцијална нуклеарна централа у Немачкој почела је с радом 1960. у баварском Кахлу.
Одлуку о одрицању Немачке од електричне енергије добијене у нуклеарним централама донела је након катастрофе у Фукушими 2011. влада Ангеле Меркел.
У испитивању јавног мнијења, што га је у четвртак објавио јавни сервис АРД, већина се Немаца (59 посто) изјаснила против затварања нуклеарних електрана.
Три последња реактора су требала бити угашена крајем прошле године, али су због несташице енергије у јеку напада Русије на Украјину остављена у погону до средине априла.