ОСАМ ПРОМЕНА КОЈЕ БРЕГЗИТ ДОНОСИ: Британија постаје неприступачнија за Европљане, све ће се променити
Влада ће бити приморана да донесе нове законе
Велика Британија званично више није део Европске уније, од Нове године, а Влада је приморана да у наредних неколико месеци донесе нове законе.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/02/pjimage_7_0.jpg?itok=-fUQjeio)
ТУРЦИ ПРВО ХАПСЕ, ПА ОНДА ПИТАЈУ: У великој акцији полиције ухапшено укупно 267 особа, више од 150 странаца
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/02/pjimage_6.jpg?itok=YdDKl-sB)
"НАЈБОЉИ ЧОВЕКОВ ПРИЈАТЕЉ" НА ДЕЛУ: Пас је дао свој живот у борби са ВУКОМ, како би спасао ДЕТЕ (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/01/profimedia-0576318881_1.jpg?itok=qy9MIVdA)
ИНДИЈА ОДОБРИЛА ОКСФОРДСКУ ВАКЦИНУ: Следи масовна имунизација становништва
Изласком из ЕУ, Британија је окончала слободно кретање и једноставан трговински споразум са својим суседима на европском континенту.
Сада када на снагу ступа ограничавање путовања Британаца, јефитини телефонски рачуни током путовања уз бесплатну здравствену заштиту постају ствар прошлости.
Велику Британију очекују промене у виду нових закона, од оних који се тичу миграција, па све до оних који се односе на ауторска права.
1. Слобода кретања се завршава, долази нов систем миграција
Најпре, постојаће одређени услови које ће грађани који нису из Велике Британије, морати да испуњавају да би могли да живе и раде у овој земљи. Од јануара ове године, радници који нису држављани Британије, мораће да имају образовање на нивоу RQF3 или више, што је еквивалент нивоу А.
Радна виза коштаће између 610 и 1.408 фунти по особи.
Грађани ЕУ (осим људи из Ирске) или људи са Исланда, Лихтенштајна, Норвешке и Швајцарске, који живе и раде у Великој Британији, мораће да поднесу захтев за наставак живота у Великој Британији и после 31. децембра 2021. године.
2. Вожња и мобилни телефони
Пооштрени закони око употребе мобилних телефона током вожње требало би да усвоје ове године.
У 2019. години на британским путевима забележено је 637 саобраћајних несрећа у којима је 18 људи изгубило живот, а 135 је тешко повређено у сударима изазваним док је возач користио мобилни телефон.
Влада покушава да коришћење мобилних телефона учини незаконитим у свим околностима. Тренутно је забрањено упућивање и примање позива док сте за воланом. Али не постоји закон који спречава возаче да фотографишу, играју игрице или листају музичке плеј листе.
То је зато што чињење било чега од тога није класификовано као "интерактивна комуникација", што је дефиниција кривичног дела.
Измене због којих би ова законска рупа застарела су у току и очекује се да ће бити уведене на пролеће.
3. Путницима из ВБ забрањен улазак у ЕУ због корона вируса
Када се период транзиције заврши у јануару, Британцима ће бити забрањено путовање у Европу, како се наводи у извештајима. Ово ће бити привремена промена, али како пише Мирор, показује како Брегзит са корона вирусом представља двоструки ударац.
Тренутно, Британци могу да путују у већини земаља ЕУ под правилима слободе кретања. Ипак, са напуштањем ЕУ, и то се мења.
Министар спољних послова Доминик Раб признао је да би резултат тога могао да буде да путовања широм Европе буду прекинута.
4. Крај бесплатном ромингу
Корисници мобилних телефона из Велике Британије имали су до сада бесплатан пренос података у ромингу широм ЕУ.
Ипак, после 1. јануара, Британци више неће имати ову привилегију.
Мобилне компаније имаће права да наплаћују своје услуге држављанима Британије као да су у ромингу, кад се нађу у некој другој европској земљи.
5. Повратак плавих пасоша
Нови или стари, у зависности од тога како на то гледате: плави пасоши постају стални у Великој Британији од јануара ове године.
Пасоши бордо боје ће важити и након Брегзита док их не замене, а сви нови пасоши издати од средине 2021. године пбиће плави.
Да би путовали у већину земаља ЕУ, од следећег месеца, Британцима пасош мора да буде млађи од 10 година.
То се не односи на путовања у Ирску.
Туристима на краћим путовањима у ЕУ краћим од 90 дана неће требати виза за путовање, али можда ће им требати за путовања дужа од тога, као и за посао, студирање или пословна путовања.
Путницима се саветује да пре планирања путовања провере савете за земљу у коју путују.
6. Закон о ауторским правима
Измене Закона о ауторским правима ступиле су на снагу 1. јануара, и то су прве промене у скоро две деценије.
Његова сврха је да уметницима, музичарима и издавачима пружи веће шансе да буду плаћени када се њихова дела појаве на интернету.
Циљ споразума је да пружи "уравнотежен" приступ који би заштитио мање уметнике, а да притом то не утиче значајно на највеће интернет платформе као што су Гугл и Јутјуб.
Веће платформе ће од јануара цморати да имају лиценце од носилаца права да би могле да прикажу њихов материјал. Садржај попут карикатура, мимова и гифова биће изузет од овога.
7. Истиче европска картица здравственог осигурања
Британци су, захваљујући европској картици здравственог осигурања имали медицински третман у државама ЕУ у случају болести или несреће.
Такође, то им је било омогућено и у Швајцарској, Норвешкој, Исланду и Лихтенштајну, а Британци су имали 27 милиона издатих картица.
Међутим, од краја ове године, ово здравствено осигурање неће важити за већину Британаца, због напуштања ЕУ.
Уместо тога, путницима се саветује да себи обезбеде путно осигурање које покрива њихве потребе. Ипак, постоје и неки изузеци.
Пензионери из Велике Британије који живе у ЕУ, и даље ће моћи да користе своје европско осигурање и после 2020. године.
Студенти из Велике Британије који започну курс у ЕУ пре краја 2020. такође ће моћи да користе своју здравствену картицу док се њихов курс не заврши.
Исто се односи на такозване "граничне раднике" који раде у једној држави, а живе у другој.
8. Трговина постаје компликованија
Предузећа широм Велике Британије (Енглеска, Шкотска и Велс) суочиће се са даљим компликацијама јер ће увозници и извозници морати да поднесу царинске декларације за робу из ЕУ.
Царина и ПДВ додаће се на сав увоз, док ће производи као што су одређена храна, биљке и животиње морати да имају посебне дозволе и сертификате - или да буду означене на одређени начин.
Међутим, увозне декларације моћи ће да се пријављују до шест месеци како би се убрзао процес.
Упркос томе што је део Велике Британије, правила за Северну Ирску биће другачија јер ће земља и даље следити велику већину правила ЕУ.
Камиони који прелазе границу са Републиком Ирском неће бити проверавани, али ће увоз из Британије бити провераван по доласку у Северну Ирску.