ВЕЛИКА ОПАСНОСТ ОД МИНА У ЦРНОМ МОРУ: Бугарска упозорила купаче, Румуни деактивирају уређаје
Пре месец дана, мушкарац стар 50 година ушао је у мирне воде са плаже у украјинском граду Одеси. Сваког викенда током лета, купао се у плићаку и ловио пужеве, који су у овом граду права морска посластица.
Међутим, тог 11. јуна у плићаку је експлодирала мина и убила га, а његова породица је са плаже посматрала ужас.
Црно море је загађено стотинама мина које су обе зараћене стране бациле током сукоба у Украјини. Ово је озбиљна претња за људе, али и за бродове и представља препреку за поновно отварање рута за транспорт житарица које је зауставила московска блокада мора.
"ТО ОРУЖЈЕ МОРА БИТИ ЗАБРАЊЕНО" Бајден не одустаје: Тако ћемо спасити многе животе
ТУРСКА ЈЕ СПРЕМНА ДА ПРУЖИ СВОЈ ДОПРИНОС: Разговарали Путин и Ердоган, руски председник оптужио Кијев због овога
ОВО ЈЕ ПРАВИ РАЗЛОГ АТЕНТАТА НА ШИНЗА АБЕА: Коначно стигла потврда, све је повезано са ЈЕДНОМ ОСОБОМ
- То је заиста велики проблем. Ове мине су ту са другим неексплодираним направама из Другог светског рата које и даље налазимо. Главна брига је што не знамо колико је мина бачено током поморске блокаде. Биће потребно много времена да се вода очисти од ових предмета - каже Владлен Тобак, бивши инструктор роњења украјинске морнарице и оснивач школе роњења у Одеси.
Кијев и Москва окривљују једни друге за бацање мина у Црно море. Обим рударских операција остаје непознат, али Сергеј Брачук, портпарол регионалне војне администрације у Одеси, каже да је Русија бацила између 400 и 600 мина у морску зону Украјине.
У марту, руско министарство одбране и државна безбедносна агенција, ФСБ, упозорили су на "плутајуће украјинске мине код обале Одесе". Москва руска во је саопштила да је руска је мапирала око 370 украјинских морских мина.
Морске мине, дизајниране да експлодирају када труп брода дође у контакт са њима, прикачене су за челични кабл како би се задржале под водом. Међутим, могу да се олабаве током олуја и да плутају на велике удаљености морским струјама.
Ово оружје није забрањено међународним споразумима, за разлику од нагазних мина. Међутим, међународно хуманитарно право прописује одређена правила. На пример, државе могу да их сместе у своје територијалне воде да бране своје обале од спољних напада. Хашка конвенција забрањује употребу лебдећих мина у међународним водама.
У јуну, Украјина је јавно признала да је "поставила поморске мине у циљу остваривања права на самоодбрану како је то предвиђено чланом 51 Повеље УН". Влада је истовремено забранила купање на обали. Али са температурама које достижу 35 степени, многи људи игноришу ограничења и одлазе на плажу.
Роман Костенко, члан украјинског парламента и командант украјинских специјалних снага, потврдио је за Гардијан да су минирали обалу и нека подручја ближе обали како би спречили руски напад из воде.
Присуство морских мина такође представља озбиљну претњу за друге земље које се граниче са Црним морем. Бугарски званичници упозорили су грађане који живе у близини обале да пазе на мине, док Румунија ради на деактивирању уређаја пронађених у њеним водама, наводи се у извештајима. Што се тиче Турске, чини се да су најмање две мине одлепршале до обале, приморајући Анкару да разговара о том питању са Москвом и Кијевом.