ВЕЛИКА ОПАСНОСТ ПРЕТИ ЈОРДАНУ: Краљ Абдулах II ухапсио полубрата, пуч је пропао, али није све готово!
Шта се дешава у Хашемитској краљевини Јордан?
Након што је протеклог викенда ухапшен под оптужбом да је покушао да дестабилише земљу, огласио се Хамза бин Хусеин, полубрат јорданског краља Абдулаха II и оптужио краља за корупцију. Шта се дешава у Јордану, кључном америчком савезнику на Блиском истоку?
Била је симбол Југославије, и данас је незаобилазна
РУСИЈА ИЗНЕЛА ЈАСАН И ЧВРСТ СТАВ: Москва коментарисала покушај свргавања краља Абдулаха II у Јордану
СВРГАВАЊЕ КРАЉА АБДУЛАХА II НИЈЕ УСПЕЛО: Јордански обавештајци пресрели комуникацију, спремана опасна завера
Пре две године, кувајтски медији пренели су извештај да неко близак јорданском краљу Абдулаху планира пуч. Убрзо потом, Абдулах је отпустио шефа обавештајних служби Аднана ал Џундија и неколико других званичника под изговором да "реорганизује двор". Тада се чинило да је краљ успео у последњем тренутку да спречи пуч али аналитичари кажу да је све била игра како би се умирла јавност бесна због мањка посла, високих пореза и неефикасног рата против корупције.
Протеклог викенда, државни медији у Јордану пренели су да је 25 фигура из краљевске породице, укључујући саветника Басема Авдалаха, војске и политичке елите осујећено у покушају пуча који је предводио принц Хамза, Абдулахов полубрат. Египатски медији су чак пренели да су Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати били партнери у пучу, а можда чак и иницијатори.
Иако ове спекулације треба узимати са оградом, Хамзин однос са краљем значајно се погоршао још 2004. када га је Абдулах уклонио са места престолонаследника како би на ту позицију довео свог сина, принца Хусеина. Хамза, који је сада у кућном притвору, је син краљице Нур, четврте супруге покојног краља Хусеина.
За Нур, пад у немилост њеног сина био је тежак ударац и краљица је после хапшења сина навела да се "моли да истина и правда превладају за све невине жртве ове опаке клевете".
Хамза је после губитка титуле престолонаследника поручио да је лојалан Абдулаху и да је војник у краљевој служби, али је та изјава пала на глуве уши, пише израелски Харец.
Са друге стране, однос краља и саветника Авдалаха такође је имао успоне и падове. Авдалах је био краљев саветник до 2010. када је смењен. Као двојни држављанин Саудијске Арабије и Јордана, близак је са принцом Мухамедом бин Салманом. Такође има добре односе са престолонаследником УАЕ, принцем Мухамедом бин Заједом.
Управо те везе су биле окидач за спекулације да су Саудијска Арабија и УАЕ учествовале у покушају пуча, иако су обе земље брзо издале саопштења у којима подржавају Абдулаха.
Тачно је да односи Јордана са Саудијском Арабијом и УАЕ нису на највишем нивоу - Абдулах сумњичи Саудијце да покушавају да преузму контролу над светим местима у Јерусалиму, док Ријад пак замера Абдулаху што није дозволио да се са његове територије спроводе ваздушни напади на Сирију.
Односи УАЕ и Јордана нису толико лоши и Абдулах и Мохамед бин Зајед су добри пријатељи али је недавни мировни споразум УАЕ и Израела у вези ког Абдулах није био ни консултован, мало затегао односе.
У сваком случају, пише израелски лист, страх од пуча није неуобичајен у краљевствима и емиратима Блиског истока и "прочишћавање" редова је нешто што користе и друге аутократије, а не само краљевске породице. Саудијска Арабија се сматра шампионом у овој дисциплини - Мохамед бин Салман није оклевао да мајку стави у кућни приствор, хапси принчеве и племиће и друге осумњићене за покушај субверзије.
У Јордану је систем другачији. Убрзо пошто је крунисан 1999. године, Абдулах је рекао да не планира да усвоји очеву политику честог мењања влада. Обећање је врло брзо прекршио и почео је да мења министре чак чешће од краља Хусеина.
Од тада је прошло више од 20 година и краљ који је некад био симбол нове генерације арапских владара, заједно са краљем Марока, емиром Катара и сиријским председником, сада је постао искусан краљ који не само да је успео да преживи већ и формира коалиције са арапским и другим земљама.
Његов лични успех ипак није много користио његовом краљевству. Крајем марта, Међународни монетарни фонд проценио је да ће бруто домаћи производ Јордана порасти 3,6 процената ове године, али да ће тај раст зависити од стране помоћи и донација.
Пандемија коронавируса жестоко је погодила економију и буџет Јордана. Стотине фирми је затворено, стопа незапослености је порасла за 25 процената, а 1,3 милиона избеглица представљају велики терет за земљу где демонстранти настављају са својим протестима који су, истина, мање масовни него 2019.
То су, а не наводни покушаји пуча, праве претње безбедности Јордана, закључује Харец.