ВЕЛИКО ЧУДО БОЖИЈЕ! "Богородичине" змије и ОВЕ године се појавиле, када их нема спрема се ВЕЛИКО ЗЛО
И ове године на грчком острву Кефалонија појавиле су се "свете змије". Оне се појављују између 6. и 15. или 16. августа у цркви Богородице фидусе (фиди-змија на грчком) у селу Маркопоуло на југу Кефалоније.
Мале, иначе безопасне змије чија дужина не прелази један метар, имају мали црни крст на главама и, како се наводи, није познато да их има игде другде у свету. Појављују се пузећи око цркве и по чудотворној икони Панагије, али никако по њеном лицу.
Ова икона Панагије први пут је откривена неоштећена у подножју запаљеног дрвета. Сељани су је са поштовањем однели у цркву, али је у три одвојене прилике пронађена код истог дрвета. Сељани су ту подигли цркву и у њу поставили икону. Касније је ту изграђен и манастир и монахиње се свакодневно моле Панагији (Богородици).
Змије су се први пут појавиле 1705. године када су се гусари приближили, намеравајући да опљачкају манастир. Када су ушли у село, свуда су их плашиле змије које су пузале по подовима, а и зидине и манастир су били окружени. Пирати су побегли.
Од тада, змије су се појављивале сваке године осим два пута: 1940. и 1953. године. То је значило да ће се догодити нешто лоше, што се и догодило када је Кефалонија окупирана, а 13 година касније је задесио катастрофалан земљотрес.
Верници из свих делова Грчке присуствују служби у Богородичином манастиру, не би ли тако примили благослов. По завршетку службе, многи верници узимају змију у руке да би примили Богородичин благослов. До сада, наводи се, није забележен ни један случај уједа.
Током службе свештеници држе у рукама змију, а неке од њих се слободно крећу по цркви и иконама. Чак и они који се на почетку можда прибојавају, видевши да остали верници без страха узимају змије у руке, такође то чине, учествујући у једном од Богородичиних чуда на овом свету.
По хришћанској традицији змија симболизује искушење и грех, а у старој Грчкој је била симбол регенерације и исцељења. Није битно да ли појава змија има научно објашњење, у Маркопулу се прехришћанска духовност стапа са православном религиозношћу да би створила традиционални догађај који очарава и фасцинира и данас привлачи стотине ходочасника и, зашто не, путника заинтересованих за откривање острва у његовим најаутентичнијим и најкарактеристичнијим аспектима.
Србија Данас/Телеграф