ВЕНЧАВАЈУ И КРШТАВАЈУ МРТВЕ, ИМАЈУ ЗАКОН ЧЕДНОСТИ: Не пуше, не пију алкохол, кафу и чајеве, у Србији их је око 300! (ВИДЕО)
Једна од 36 регистрованих верских заједница је и њихова, а крстили су и Александра Македонског
Горан Штрбачки, председник Мормонске заједнице у Србији каже да је Црква Исуса Христа светаца последњих дана она која слави Христа, да имају 300 чланова у неколико огранка - у Београду, Новом Саду, Сремској Митровици и Чачку.
Како да УШТЕДИТЕ ПРИ КУПОВИНИ ГОРИВА врхунског квалитета? Потребан вам је само ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОН, а можете да добијете и БОНУС ОД 500 ДИНАРА!
ИСТРАГА У ВИСКОНСИНУ! Човек који је аутомобилом покосио људе и убио петоро на паради је БЕЖАО ОД ДРУГОГ ЗЛОЧИНА?
АМЕРИКА ЉУТА ЗБОГ ИЗЈАВЕ БУГАРСКОГ ПРЕДСЕДНИКА О КРИМУ: Хитно се огласила амбасада (ФОТО)
- Наши чланови верују у Исуса Христа, месију који је патио и умро за наше грехе. Чланови долазе у цркву, они су породични људи и воле Христа, осведочили су да је месија. Уздржавају се од алкохола, цигарета, кафе, дроге и јаких чајева - испричао је Штрбачки. Добар и здрав живот подразумева да буду добре мајке и очеви и гледају да воле људе какви јесу а не какви могу да постану.
- Имамо и друге стандарде, имамо нешто што се зове Закон чедности, пре брака се уздржавамо од секса - закључио је председник Мормонске заједнице у Србији.
Зоран Луковић, религиолог, члан Европске федерације Фекрис гостујући у јутарњем програму додао је да нови религијски покрети или секте, како се погрдно називају они који 19 века од рођења Христа тврде да се јавио анђео и рекао му да Библија није целовита.
- Фали једна књига, једно откровење које је везано за прастановнике Америке, племе које је Бог отерао након изградње Вавилонске куле, што се везује за Стари завет. Доктрину Мормона карактерише трагање за аутентичношћу. Постоје и ритуали, венчавање преминулих, накнадно крштавање историјских личности, крстили су Александра Македонског, што има значај и супротно је свакој другој конфесији хришћанства - рекао је он и додао да су имали и фазе кад су били у полигамији, да је било и осуђиваних следбеника, те да треба повести рачуна када није из фундаметалистичких праваца.
Пажњу треба обратити и да ли има елемената преваре или обмане.
- Мормони науче језик земље где иду у мисију, имају своје податке на левом реверу, карактериситично су обучени и са свом том транспарентношћу им се не може замерити - сматра он.`
Мормонску цркву је основао Џозеф Смит, који је како сам наводи, још од своје младости био често посећиван од стране анђела Моронија који су му саопштавали да поред Јеванђеља постоји и известан "додатак" писан на златним плочама. По његовом тврђењу он је пронашао те записе и они су, у виду новог откровења изашли из штампе 1830. године.
Убрзо после објављивања своје "Библије", Џозеф Смит проглашава себе "модерним" пророком, равним пророцима Старог завета и почиње да окупља следбенике, до времена свог убиства ("мучеништва", у мормонској историји) које је починила разјарена гомила 1844. У то време имао је бар десет хиљада следбеника.
То је веома компромитовало њихову репутацију; онда је већина чланова одабрала да следи Бригама Јанга, Смитовог наследника, као "пророка, видовњака и визионара".
После напорних путовања мормони су се населили на територији Јуте, а Солт Лејк Сити им је постао главни град (религиозни центар). Данас око половине становништва Солт Лејк Ситија су мормони. Када посетиоци дођу на трг градског храма - "Ватикан мормонизма" – могу видети филмове и слушати предавања о теологији и историји мормона, која се базирају на Књизи Мормона и новијим "пророцима".
Мормони сматрају себе једином легитимном хришћанском црквом, крштавајући чак и мртве (нпр. Александра Македонског, Наполеона и друге), настојећи да своја религијска убеђења што јаче вежу за званичну историју. Такође одступају од неких традиционалних догми, па тако не славе Бога као Тројство Оца, Сина и Светога Духа, већ као три бога која имају одвојену и савршено људску природу.
Читајући "Књигу Мормона" можете помислити да читате Библију у тзв. "верзији краља Џејмса" (заиста, постоје читави одломци из "верзије краља Џејмса"); књига је наводно написана у раздобљу од 600 година пре Христа до 421. По тврдањама Мормона писали су је разни "пророци - историчари".
По тврдњама неких историчара, "Књигу Мормона" не поткрепљује ниједан археолошки доказ и не одговара ономе што се зна о преколумбијским цивилизацијама. Припаднике мормона не забрињава ова чињеница. Верују да је "само ствар времена" када ће се такав доказ открити.